Şoförsüz ve elektrikli kamyon T-Pod, İsveç’te teslimat yapmaya başladı

by Aybike Güzel
0 comment

Hatırlarsanız bundan yaklaşık bir yıl evvel İsveçli teknoloji şirketi Einride’ın T-Pod isminde sürücüsüz ve elektrikli bir kamyon geliştirdiğini duyurmuştuk. Şirket ortadan geçen süreçte epey sıkı çalıştı ve T-Pod’u gerçek trafiğe çıkabilecek kıvama getirdi. Bugün yapılan açıklamada T-Pod’un İsveç yollarında şoförsüz olarak teslimat yapmaya başladığı bildirildi.

Einride, şoförsüz ve elektrikli kamyonu T-Pod’un teslimat yapmaya başlaması için DB Schenker isimli bir şirketle anlaştı. Şimdilik hudutlu bir müsaadeye sahip olan T-Pod, 2020 yılının sonuna kadar depo ve terminal ortasındaki kısa yollarda teslimat yapabilecek. 2020 yılından sonra aracın performansına bakılarak kapsamın genişletilip genişletilmeyeceğine karar verilecek.

T-Pod’un şoför kabini bile yok 

Otonom teslimatlar için tasarlanan T-Pod’un içerisinde şoföre ilişkin bir kabin bulunmuyor. Bu yüzden aracın tasarımı vakit zaman yürüyen bir konteynera benzetiliyor. Seviye 4 otonom sürüş teknolojisine sahip olan T-Pod, etrafındaki kameralar, radarlar ve lidarlar sayesinde yolunu bulabiliyor. Otonom sürüş teknolojisi şimdi tam potansiyeline ulaşmadığı için T-Pod da vakit zaman insan müdahalesine gereksinim duyuyor. Bu türlü durumlarda da 5G ile uzaktan denetim özelliği devreye giriyor.

200 kWh’lık bataryadan güç alan T-Pod bu sayede tek şarjla 200 kilometre yol gidebiliyor. Standart boyutta 15 paleti taşıyabilecek bir alana sahip kargo kısmının maksimum yük kapasitesi 20 ton olarak açıklandı. Büsbütün yüklü kamyonun tartısı ise 26 ton olarak ölçülüyor. T-Pod’un azami suratı elektronik olarak 85 km/s ile hudutlu, ama test teslimatları sırasında sırf 5 km/s süratle ilerleyebilecek. Bunun sebebi de İsveç Ulaşım Ajansı’nın şimdilik sırf bu kadarına müsaade vermiş olması.

Foto Galeri | 15 Görsel Görüntüle

You may also like

Leave a Comment