Snapchat çalışanı kullanıcıları gizlice takip etti

by Aybike Güzel
0 comment

Genelde tanınan toplumsal medya platformlarında harici siber akınlarla kullanıcı bilgilerinin ele geçirilmeye çalışıldığını görüyoruz fakat bazen de atak içeriden geliyor. Snapchat bunun son örneği oldu.

Herkes kullanmış

Snapchat’in toplumsal ağ pazarında tanınan olmasını sağlayan hatırlanacağı üzere muhakkak bir mühlet sonra silinen mesajlardı. Bununla birlikte bildirilerin silinip silinmediği ve kullanıcı kapalılığının ihlali daima tartışma konusu oldu.

Snapchat her platformda olduğu üzere kanun güçlerine soruşturmalar ile ilgili yardım etmek zorunda ve bunun için SnapLion isminde bir araç geliştirdi. SnapLion şimdi silinmeyen bildirilerdeki mail adresi ve telefon numarası üzere bilgileri elde edebiliyor. Snapchat sonrasında bu aracı spam ve siber zorbalığı engellemek için kullanmaya başladı.

SnapLion birinci etapta güvenlik grubunun kullanımına sunulmuştu lakin sonrasında şifre sıfırlama üzere süreçler için de işe yaramaya başlayınca şirket içerisinde daha geniş bir çalışan kitlesine erişim sağlandı.

Ne yazık ki aracı kullanan yalnızca Snapchat değil. Kimi ismini vermek istemeyen eski çalışanlar SnapLion aracının çalışanlar ortasında da suiistimal edildiğini argüman ediyor. Bu çalışanlar aracı kullanarak kullanıcıları gizlice izlemiş. Araç erişim kayıtlarını tutsa da tam manasıyla çalışmıyor ve çalışanlar da bunu kullanmış.

Snapchat muhakkak bu türlü bir durumun kelam konusu olmadığını ve kullanıcı bilgilerine erişimin çok kısıtlı olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte elde edilen şirket içi yazışmalardan firmanın bahis ile ilgili kanıt elde etmeye çalıştığını gösteriyor.

 

You may also like

Leave a Comment