Sayfa uzunluğu ekran imajı alma Android R ile gelecek

by Aybike Güzel
0 comment

Android telefon üreticileri arayüzlerine birçok farklı özellik ekliyorlar. Bu özelliklerden kullanışlı olanların daha sonrasında saf Android içerisine de geldiği görüyoruz. Mesela Samsung telefonlarla yayılan çoklu pencere özelliğinin daha sonrasında Android içerisine eklenmesi buna bir örnek. Yeniden gibisi bir özellik olan sayfa uzunluğu ekran görüntüsü alma süreci, birçok akıllı telefon üreticisinde uzun vakittir mevcut. Bu özelliğin ise Android R sürümü ile işletim sistemine dahil edileceği öğrenildi.

Android Q’da bekleniyordu

Başta Samsung, Xiaomi ve Huawei’nin sahip oldukları dahil neredeyse tüm özel Android arayüzlerde sayfa uzunluğu ekran manzarası alabiliyorsunuz. Saf Android içerisinde olmaması Android One ve Pixel aygıtlarda bulunmadığı manasına geliyor. Ayrıyeten her üretici kendi tahlilini geliştirdiği için sayfa uzunluğu ekran imgesi alma özelliğinin standardı olmuyor. Android Q ile durumun düzeleceği ve sayfa uzunluğu ekran imajı almanın ekleneceği bekleniyordu ancak maalesef o denli olmadı. Yaşanan zahmetlerden ötürü Android Q’ya yetiştirilemedi. Bugün ise Google’ın mühendislik kısmı yöneticilerinden Dave Burke Android R ile sayfa uzunluğu ekran imgesi alma özelliğinin geleceğini söyledi.

Android Q şu an için Beta 3 evresinde. Önümüzde yayınlanması gereken üç adet beta sürümü ve son olarak final sürümü var. Yani Android R’yi konuşmamıza epey uzun bir süre bulunuyor. Haliyle sayfa uzunluğu ekran manzarası almak isteyen saf Android kullanıcılarının beklemeleri gerekecek.

You may also like

Leave a Comment