Sanal gerçeklik odaklı Mali D77 ekran şoförü duyuruldu

by Aybike Güzel
0 comment

Sanal gerçeklik konusu hala yaygın kullanıma sunulabilmiş değil ve genelde makul bir bölüme hitap eder formda gidiyor. Bununla birlikte üreticiler farklı tahliller geliştirerek sanal gerçeklik yahut varlıklı gerçeklik deneyiminin en güzele hakikat gitmesi için çalışıyor.

ARM Mali D77 neler sunuyor?

ARM tarafından duyurusu yapılan Mali D77 ekran şoförü bu açıdan kıymetli yenilikler getiriyor. Daha çok sanal yahut güçlü gerçeklik aygıtlarında kullanılacak olan şoför büyük avantajlar sağlayacak.

Normalde ekran şoförleri yonga setinde yer alan grafik ünitesinin ve başka bileşenlerin işlediği piksel bilgilerini alarak yüzeye yansıtıyor. Bu bakımdan yonga setlerindeki manzara çizgilerine bağımlı bir faaliyet gerçekleştiriyor.

Mali D77 bu noktada bağımlılıktan kurtularak kendi çapında birtakım hesaplamalar geliştiriyor ve daha kaliteli manzaraların ortaya çıkmasını sağlıyor. ARM yeni şoför için pek ekran üreticisi ile ortak çalışmış.

Sürücünün yeniliklerinden birisi Asynchronous Timewarp. Bu yenilik grafik ünitesi tarafından işlenen kareleri alıyor ve kaskın sensörlerinden elde edilen bilgilerle harmanlayarak daha kaliteli imajlar ortaya çıkarıyor. Olağanda bu süreç grafik ünitesinin performansına bağlı olduğu için kaliteyi yükseltmek mümkün olmuyordu. Şoför ayrıyeten grafik ünitesinin yükünü azalttığı için karelerin işlenmesi performansı da artıyor. Böylelikle hareketlerin imgeye aktarılmasındaki gecikmeler de engelleniyor.

 

Diğer taraftan kaskın sistemine nazaran programlanan şoför, imgenin bozulması üzere lens kaynaklı pek çok optik kusurun giderilmesini sağlıyor. Tekrar şoför ekranın özelliklerini algılayarak manzarayı işleyebiliyor ve yanılgıların önüne geçiyor. Şoför katman sayısına nazaran 4K 90fps yahut 2K 120fps ve özel senaryolarda 4K 120fps performansına ulaşabiliyor.

Sahip olduğu bu yetenekler sayesinde grafik ünitesine daha az iş düşüren şoför yakın gelecekte grafik ünitesi muhtaçlığını da büsbütün ortadan kaldırabilir. Böylelikle harici kaynaklarla desteklenen daha uygun fiyatlı kasklar yahut üst düzey çok kaliteli imaj üreten kasklar da mümkün olabilir.

 

You may also like

Leave a Comment