Ballistix belleklerle dünya rekoru kırıldı

by Aybike Güzel
0 comment
 
Hafıza tahlilleri üreticisi Micron’un RAM kitlerini sunduğu Ballistix piyasada pek de bilinen bir marka değil. Buna rağmen Ballistix belleklerle elde edilen son sayılar firmayı kendisi tanıtıyor.
 

Satışa sunulan haliyle 3600 MHz’de çalışan DDR4 kitlerinin kalbinde yer alan DRAM yongaları Micron’un E-die sınıfından yani kaymak tabaka. Şimdi tam test edilmese de Micron E-die Samsung’un geçtiğimiz haftalarda üretimden kaldırdığı B-die sınıfıyla eşleşen bir kaliteye sahip olduğu söylenebilir.

5726 MHz 

Sıvı azot kullanılarak 5726 MHz’e sürat aşırtılan RAM modülleri bu haliyle JEDEC’in 3200 MHz tanımlamasından %79 daha süratliyken 2666 MHz’lik mesken kullanıcılarının kullandığı kitlerden %116 daha hızlı.
 
Daha evvelki DDR4 sürat rekoru 5634 MHz ile ADATA’ya aitti. Ballistix imzalı 8 GB kapasiteli tahliller de ADATA’nınkiler üzere CL24 kıymetinde stabil kalabilmiş. İşlemci olarak Core i7-8086K kullanılırken bileşenlere mesken sahipliği yapan anakart ise ASUS Maximus XI Apex olmuş.
 
 

Kitlere sisteminde yer vermek isteyen kullanıcılar M.O.D yazılımı üzerinden süreçleri gerçekleştirebilirken modüllerin üzerinde yer alan termal sensörler sayesinde sıcaklıkları denetim edebilecek. Ryzen işlemcilerle uyumlu olan DDR4 modülleri ayrıyeten XMP 2.0 takviyesi sayesinde tek tıkla sürat aşırtmaya da uygun.

You may also like

Leave a Comment