Samsung’un GDDR7 bellekleri suratları iki katına çıkartacak

by Aybike Güzel
0 comment
Samsung bir mühlet hem bant genişliğini hem de kapasiteyi kıymetli ölçüde artıran yeni GDDR6W belleklerini duyurmuştu. Samsung tıpkı vakitte yeni kuşak GDDR7 bellekler üzerindeki çalışmalarına da devam ediyor.

Görünen o ki yeni kuşak GDDR7 bellek standardı, mevcut GDDR6’ya göre bant genişliğini ve yoğunluğunu iki katına yükseltecek. Samsung’a ilişkin bir sunum olduğu belirtilen ve Ian Cutress tarafından paylaşılan görsele nazaran yarı iletken devi, GDDR7 belleklerde 36 Gbps sürat için PAM3 sinyalini kullanacak.

PAM3 sinyali kullanılacak

Geleneksel GDDR6 bellek, 14 Gb/sn‘den başlayan 24 Gb/sn düzeyine ulaşabilen bilgi suratlarına ulaşmak için NRZ veya PAM2 sinyalini kullanmakta. Intel’in daha evvel duyurduğu 80G Thunderbolt arayüzü ve USB arayüzünün de PAM3 sinyalini kullanacağını belirtmekte yarar var. Bununla birlikte Nvidia RTX 3080 ve 3090’da yer alan Micron GDDR6X (18 Gb/sn ile 23 Gb/sn) belleklerde ise PAM4 sinyali kullanıldı.

Klâsik NRZ sinyali, döngü başına 1 bit iletim suratı sağlarken, PAM4’ün ise döngü başına 2 bit sağladığı biliniyor. PAM3 ise daha gelişmiş bir dalga biçimi kullanarak bunu döngü başına 3 bit‘e çıkarıyor. Görsele nazaran Samsung, PAM3’ün NRZ sinyalinden %25 daha verimli olduğunu ve hasebiyle da GDDR7’nin %25 daha fazla güç verimli olacağını söylüyor.

Veri suratları iki katına çıkacak

Performans tarafındaysa slaytta Samsung, 36 Gb/sn veri suratına atıfta bulunuyor. Bu kıymete nazaran GDDR7, data suratı bakımından GDDR6 belleklere nazaran iki kat daha süratli olacak. Tekrar bu dataya dayanarak 256 bit bellek data yoluna sahip tipik bir GPU, 36 Gb/sn dereceli GDDR7 bellek kullanırken 1152 GB/s bellek bant genişliğine rahatlıkla ulaşabilecek. 384 bit bellek arayüzlerine sahip üst seviye GPU’lar ise 1728 GB/sn bedellerini görebilecek. Öte yandan GDDR7 belleklerin hala geliştirildiğini ve şimdi piyasaya ne vakit gireceklerinin aşikâr olmadığını belirtelim.

You may also like

Leave a Comment