salon bitkileri

Salonda Yetişen Ev Bitkileri

by Aybike Güzel
0 comment

Toprakla uğraşmak vücudumuzdaki fazla elektriği aldığı için bize rahatlama sağlar. Üstelik bir bitkiyi büyütmek, ona zaman ayırarak gelişmesini sağlamak psikolojik açıdan da iyi gelir. Üstelik ev dekorasyonuna da büyük katkıları olan bu canlıların bakımları bazen hayli zor ve uzun, bazen de biraz su versek yetecek kadar kısadır. Kimimizin evi bol ışık aldığı için bitkiler daha kolay ve canlı büyürken, bazılarımızın evinde ışık yetersizliğinden dolayı bitkiler bazen, ölürken bazen de fazla ışıktan hoşlanmadığı için daha da canlanır. O zaman hangi bitkiler ne kadar ışıkta yetişir, ev koşulları ne kadar uygun olur beraber bakalım.

salonda yetişen bitkilerAŞK MERDiVENİ (Nephrolepis Exaltata)

Aşağı doğru uzayan, yemyeşil yapraklarının görüntüsüyle dikkat çeker. İç mekan bitkisidir. Nemli ortamı çok severler. Aşk merdiveninin yanına ufak bir bardakta ya da herhangi kapta su koyarsanız yayarlı olacaktır. Kışın daha nemli olacağından az su verirseniz daha iyi olur. Gübreleme de oldukça önemlidir. Nisan ve ağustos ayları aralığında gübreleme yapmanızı tavsiye ederiz. Asitli toprakları tercih eden bu bitki direkt olarak ışığı sevmez. Çevresine iki metreye kadar yayılım gösterebilir. Bu bitkimizin hikayesi de şu şekildedir; Bir gün bir adam evinde solan asla büyümeyen bu bitkisini kurtarmak için son çare başka bir aşk merdiveni bitkisi getirir. Bunun üstüne aşk merdiveni coşar, serpilir, canlanır ve büyür.

AREKA PALMİYESİ (Areca)

Adından da anlaşılacağı üzere bu palmiyemiz bol ışığı sever. Bol ışık ve güneşe maruz kalınca büyüme gösterir. Toprağı kurudukça sulama yaparsanız daha iyi olacaktır. Yatak odasında bulunması yararlı olan bu bitkimiz fazla özen ister. Kuruyan yapraklarını budamanız çok önemlidir. Yılda bir defa toprağının değişmesi gerekir. Herhangi bir cisme temastan hoşlanmadığı için etrafında bitki ya da eşya olmaması gerekir. ( Duvara da temas etmesin)

ATATÜRK ÇİÇEĞİ (Euphorbia Pulcherrima)

Yeşil ve kırmızı görüntüsüyle oldukça hoş görünümlü bir bitkidir. Direkt olarak ışığı sevmez. Sıcak aylarda bolca sulama yapmanız gerekir sadece çiçekleneceği dönemde(aralık, ocak, şubat) suyu azaltın. İlkbaharda bir kere suyunu değiştiriseniz daha iyi büyür. Herkes tarafından çok tercih edilir. İsminden de anlaşılacağı üzere Atatürk’ün en sevdiği çiçeklerden biridir.

DRACAENA

Görüntüsü çok hoştur. Evinize soft ve hoş bir hava katar. Hafif nemli toprağı tercih eder. Çok suladığınız takdirde yapraklarını dökecektir.

Kalanşo/Kalanchoe

Şubat-Mayıs aylarında çiçek açar. Kumla karıştırılmış toprakta gelişim gösterir. Işığı ve sıcak ortamları çok sever. Çok su istemez, pencere önü idealdir. Bakımı oldukça kolaydır.

KURDELE BİTKİSİ

Kavisli, iki renkli yaprakları ile görüntüsü çok güzeldir. Yoğun ışık isterler ama az ışığa da uyum sağlarlar. Dibinde oluşan yeni yavrular dikkatlice koparılıp yeni bitkiler yetiştirilebilir. Rüzgar sevmedikleri için cereyendan, pencere önünden, pervaneden ve klimadan uzak tutun. Susuzluğa uzun süre dayanır. Anavatanı Afrika ve Asya olan bu türün 220 cinsi vardır.

DUA ÇİÇEĞİ (MARANTA)

Geceleri dua ediyormuş gibi kıvrılan yapraklarından dolayı bu adı almıştır. Geniş ve damarlı görüntüye sahiptir. Orta derecede ışık sever. Sulama için toprağın kurumasını beklerseniz daha iyi olur. Soğuk havadan kolayca etkilendiği için korumanız gerekir çünkü kolayca kurur ve ölür.

DİFENBAHYA/DİEFFENBACCHİA SEGUİNE

Alacalı ve geniş yaprakları vardır. Çok az bakımla bile çok sağlıklı yetiştiği için tercih edilir. Çiçekleri yoktur. Nemli ortam severler. Çok soğuk sevmezler. Yaprakları gün ışığında doğru eğilim gösterir. Yaz aylarında sık, kış aylarında az ve kontrollü sulama yapmanızı ve bitkinin olduğu odayı sık sık havalandırmanızı tavsiye ederiz.

Kaynak : https://hayatasor.com/salon-bitkileri-isimleri/

You may also like

Leave a Comment