Rusya’nın Birtakım Değerli Teknoloji Şirketleri İflas Ediyor

by Aybike Güzel
0 comment

Büyük ölçekli muhteşem bilgisayarlar ve yerli CPU’lar inşa etmeyi planlayan Rus şirket, bu hafta iflas ilan etti. T-Platforms, Rusya’da birinci sınıf yüksek performanslı muhteşem bilgisayarlar üretebilen birkaç şirketten biriydi.

T-Platforms, 2002 yılında IBM ve HP’nin sunduğu eserlerle rekabet edebilecek sunucular ve üstün bilgisayarlar üretmek emeliyle kuruldu. Yıllar içinde AMD Opteron, Intel Xeon ve NVIDIA Tesla üzere eserler üzerine inşa edilen üstün bilgisayarlar geliştirildi. Örneğin 33.072 adet CPU kullanan Lomonosov harika bilgisayar, dünyanın en güçlü 18. makinesi ve Avrupa’nın 3. harika bilgisayarı seçildi.

Şirket nihayetinde Rusya dışındaki işlerini genişletirken Almanya, Çin ve Tayvan’da ofisler açtı. ABD Ticaret Bakanlığı, 2013 yılının başlarında şirketi ulusal güvenliğine ters olarak nitelendirdi. T-Platforms, askeri ve nükleer araştırma operasyonları için muhteşem bilgisayar satmakla suçlandı.

Rusya 2014’te Kırım’ı işgal ettikten ve birinci yaptırımlarla karşı karşıya kaldıktan sonra çok şey değişti. Rus hükümeti, AMD ve Intel’in sunduğu x86 eserlerin yerini alacak mikroişlemciler ve farklı çipler geliştirmek üzere programlar başlattı. Devlet kurumlarına yönelik PC’ler tasarlamak, ARM tabanlı SoC’ler üretmek isteyen şirketlerden biri de Baikal Microelectronics idi. Bu ortada Baikal, T-Platforms’un bir yan kuruluşu olarak ortaya çıktı.

Baikal Microelectronics, yerli işlemcilerin ve sunucuların geliştirilmesini hızlandırmak için devlet tarafından desteklendi. Birtakım ARM ve MIPS tabanlı işlemciler tasarlamayı başardılar. T-Platforms ise yeni sunucularından kimilerini Rusya’da satmaya başlamıştı. Lakin işler tam manasıyla yolunda gitmedi ve şirketler eserlerini vaktinde teslim edemedi.

Sonuç olarak, Rusya Ticaret Bakanlığı 2019 yılında Baikal’a dava açtı. Bu ortada, T-Platforms’un CEO’su yaklaşık 9.000 bilgisayar İçişleri Bakanlığı’na teslim edemediği için tutuklandı. Bunun üzerine şirket işçilerini işten çıkarmaya ve faaliyetlerini durdurmaya başladı.

CNews‘in haberine nazaran T-Platforms, Baikal’daki %60 payını Varton’a satmak zorunda kaldı. Şirket Ekim 2021’de iflas müracaatında bulundu. Devamında bir ekip olaylar gerçekleşmeye devam etti ve şu anda hem T-Platforms hem de Baikal Microelectronics’in web sitelerine erişim sağlanamıyor.

You may also like

Leave a Comment