FSP, PCIe 5.0 Konnektöre Sahip ATX 3.0 Güç Kaynaklarını Duyurdu

by Aybike Güzel
0 comment

NVIDIA GeForce RTX 4000 serisinin tanıtımıyla birlikte yeni 12VHPWR konnektörler de yaygınlaşmaya başlıyor. PSU üreticilerinden FSP, PCIe Gen 5 (12VHPWR) arabirimine sahip yeni jenerasyon ATX 3.0 kaynaklarını piyasaya sürdü.

Intel ATX 3.0 standardının ayrıntılarına bu makalemizden ulaşabilirsiniz. FSP Group, ATX güç kaynağı standardının oluşumunda Intel’e değerli katkılar sağladığını söylüyor. Güç kaynaklarının verimliliğini ve güvenilirliğini artırmaya odaklanan şirket, yeni eserleriyle NVIDIA GeForce RTX 4000 ve AMD Radeon RX 7000 ekran kartları için hazır. Daha evvel AMD kartlar belirsizliğini koruyordu. Artık FSP’nin resmi duyurusuyla birlikte en azından muhakkak RDNA 3 ekran kartlarının 12VHPWR konnektörüyle geleceği de doğrulanmış oldu.

ATX 3.0 dayanaklı PSU’lardan birinci olarak HYDRO G PRO serisi raflara ulaşacak. Sonrasında ise sırasıyla HYDRO PTM PRO, HYDRO GT PRO ve HYDRO PTM X PRO modelleri gelecek. Bu güç kaynakları 850W ile 1200W ortasında değişen Gold ve Platinum seçenekleriyle sunulacak. HYDRO Ti PRO serisi ise “Titanium” etiketine sahip birinci ATX 3.0 ve PCIe Gen 5 PSU olacak.

Yeni güç kaynakları, ekran kartına 600W’a kadar ham ve sıkıntısız güç sağlamak için tasarlanan 12VHPWR güç konektörüyle geliyor. Daha fazla muhafaza için büsbütün izole edilmiş terminallere sahip olan bu PSU’lar, üst seviye ekran kartları azamî güce çıktığında ani yükselişlerin üstesinden gelmek için gelişmiş bir tasarım benimsiyor.

You may also like

Leave a Comment