Rusya, Facebook ve Twitter’a 50’şer dolar para cezası verdi

by Aybike Güzel
0 comment
2015 yılının sonlarından bu yana, Rusya vatandaşları hakkında data depolayan yahut işleyen tüm firmaların, Rusya’da bunu yapması mecburî hale getirilmişti. Bunun nedeni ise dataların Rus hükümetine de sunulması gerektiği olarak açıklanıyor. Çünkü 2016 yılında LinkedIn buna uymadığı için ülkede yasaklanmış ve Apple‘da tehditlerden sonra datalarını Rusya’da depolamaya başlamıştı.

Uzun vadede Rusya’da yasaklanabilirler

Rus haber sitesi Interfax’a nazaran , geçtiğimiz hafta Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle Bağlantısı Denetleme Kurumu Roskomnadzor, sırasıyla Twitter ve Facebook‘u mahkemeye çıkararak 3.000 ruble (46.64 dolar) para cezası verdi. Çünkü mahkemenin verebileceği minimum ceza meblağının bu olduğu belirtiliyor. Her iki şirket de kendilerini savunmak için mahkemeye çıkmayı seçmediler. Muhtemelen çalışanların ücretlerinin para cezasından daha büyük olacağı için bu türlü bir metot tercih ettikleri düşünülüyor.

Facebook, Rusya’nın bu isteğini yıllardır gözardı ederken, Twitter’ın ise 2017 yılının ortalarında datalarını yerelleştirmeyi kabul ettiği, lakin şu tarihe kadar bir teşebbüste bulunmadığı belirtiliyor. Roskomnadzor‘un neden bu kadar küçük bir ölçü için şirketleri cezalandırdığı belirli değil. Lakin uzun vadede bu iki toplumsal medya devinin ülkede yasaklanabileceği tehlikesi de mevcut.

You may also like

Leave a Comment