Epic Games işvereni: Çin devletine data sızdırmıyoruz

by Aybike Güzel
0 comment

Çinli teknoloji devlerinin küresel pazarda büyük bir hakimiyet kazanmasının yanı sıra sayısız Batılı firmaya yatırım yaparak ortak olması da telaşları arttırıyor. Çünkü Çinli teknoloji devlerinin Çin hükümeti ile direkt yahut dolaylı olarak kesinlikle bir ilgisinin olduğu biliniyor.

Endişeler bitmiyor

Global pazarda adeta ahtapot üzere her firmada yatırım olan bir dev var ki o da Tencent. Oyun firmalarının birçoklarında yatırımı olan Tencent’in taşınabilir uygulama stüdyolarında da kıymetli yatırımı bulunuyor. Haliyle Çin hükümetine bilgi sızdırma olayları sık sık gündeme geliyor.

Tencent’in ortak olduğu oyun devlerinden birisi Epic Games. Epic Games Store son devirde özel oyun muahedeleri ile ses getirmişti fakat kullanıcıların data sızıntısına dair tenkitleri giderek artıyor. Birtakım kullanıcılar mağaza hesaplarının internete sızdırıldığını tez ederken kimileri da Tencent’in kullanıcı datalarına erişerek Çin hükümetine gönderdiğini argüman ediyor.

Epic Games işvereni Tim Sweeney bu tezler üzerine Twitter hesabından bir açıklama yapma gereksinimi hissetti. Ünlü işveren yaptığı açıklamada Epic Games’in yalnızca sahip olduğu küresel iştirakleri ile data paylaşımı yaptığını ve Tencent’in katiyetle bir erişiminin olmadığını vurguladı.

Ayrıca Epic Games’in rastgele bir siber akına uğramadığını söz eden Sweeney son periyotta internete sızdırılan email ve parola datalarının mağazaya girişte de denendiğini ve birtakım hesaplara bu biçimde erişildiğini lisana getiriyor.

Sweeney’in açıklamaları kullanıcıları ne derece tatmin edecek bilinmiyor lakin firmanın Çin gölgesi altında faaliyetlerine devam etmesi tenkitlerin de devam etmesine neden olacaktır.

 

You may also like

Leave a Comment