Raspberry Pi 4 kimi USB-C kablolarla dert yaşıyor

by Aybike Güzel
0 comment
Raspberry Pi vakfının kıymetli gelişmeler içeren Raspberry Pi 4 modeli geçtiğimiz haftalarda tanıtıldı. Çift monitör dayanağı ve farklı RAM seçenekleri ile gelen Raspberry Pi 4, o vakitten bu yana raflardaki yerini almış durumda. Fakat son birkaç gündür kullanıcıların aygıtı kimi USB-C kablolarla kullanamaması gündemde.

Raspberry Pi 4 ses adaptörü olarak görülüyor

Raspberry Pi 4, vakfın USB-C girişiyle çalışan birinci modeli. Yapılan araştırmalarda Pi 4’ün USB girişindeki hatalı devre tasarımının buna sebep olduğu ortaya çıktı. Her “CC” pini için başka 5.1K ohm direncin bulunması gerekirken, Raspberry Pi 4’ün USB-C girişinde tüm pinlerin tek bir direnci paylaştığı fark edildi. Hasebiyle birtakım USB-C kablolar Raspberry Pi 4’ü ses adaptörü aksesuarı olarak görüyor.

Raspberry Pi’ın kendi USB-C adaptöründe ve birtakım kablolarda bu biçim bir sorun yok. Zira sorunun yaşandığı kablolalar e etiketli USB-C kabloları. E etiketi, Type-C kablonun bir yahut iki ucunda özel çiplerin bulunması manasına geliyor. Bu kablolar güç idaresi, aksesuar modları ve çeşitli bağlantı özelliklerine imkan tanıyorlar. Yani Raspberry Pi 4’ü e etiketi olmayan bir kablo ile kullanmanız probleminizi çözecektir. Çoklukla e işaretli Type-C kablolar dizüstü bilgisayarların yanında geliyorlar.

Raspberry Pi 4 için yapılacak donanım revizyonuyla, gelecek modellerde bu sorunun giderilmesi sağlanacaktır. Lakin şu an Raspberry Pi 4 sahibiyseniz yahut almayı planlıyorsanız orjinal Raspberry Pi 4 şarj aygıtını almanız yahut uyumlu USB-C kablo bulmaya çalışmanız faydanıza olacaktır.

You may also like

Leave a Comment