Raja Khoduri’nin Samsung ziyareti başları karıştırdı

by Aybike Güzel
0 comment

Intel’in bağımsız bir ekran kartı geliştirmek için attığı adımlar herkesin malumu. AMD’nin efsane isimlerini çatısı altında toplayan Intel takım manasında istediğini almış durumda. Bununla birlikte üretim tarafında kimi düşünceler yaşanıyor olabilir.

Farklı dökümcü ihtimali

Geçtiğimiz günlerde Intel grafiklerinden sorumlu Raja Khoduri’nin Güney Kore’deki Samsung yarı iletken tesislerinden birisine ziyarette bulunması başları karıştırdı. Intel’in Xe kod isimli grafik kartını kendisinin üreteceği sanılıyordu lakin işler değişecek üzere duruyor.

Hali hazırda Apple ve Qualcomm’un mutabakatı sonrasında Intel’in modem üretimini düşürmesi bekleniyor. Bu da 14nm sürecindeki Intel işlemcilerin üretim yetersizliği sıkıntısını ortadan kaldıracak. Bununla birlikte hala 10nm sürecine geçilmiş değil.

Intel’in üretim süreçlerinde daha verimli olduğu bilinen bir gerçek. 14nm sürecinin rakiplerin 10nm süreci ile çabucak hemen birebir olduğu biliniyor. Bu bakımdan 10nm sürecine geçiş aslında rakiplerin 7nm sürecine geçiş üzere düşünülebilir.

Durum bu türlü olsa da firma 10nm sürecinde tam manasıyla istediği noktaya gelebilmiş değil. Bu yüzden de 14nm sürecinde üretime devam etmek zorunda kaldı. Çıkışına kısa bir mühlet kalan harici ekran kartı da birebir kasvete yakalanabilir. Bir taraftan işlemcilerin üretimi bir taraftan ekran kartı üretimi Intel’i epeyce zorlayacak üzere.

Raja’nın ziyareti 7nm yahut 5nm sürecinde ekran kartı üretmek için alternatifler arandığını gösteriyor. Samsung kısa mühlet evvel 5nm EUV üretim süreci geliştirmelerini muvaffakiyetle tamamladığını açıklamıştı. Gelecek yıl hacimli üretime geçmesi bekleniyor. Intel’in Samsung 5nm ile ürettiği bir ekran kartı sürpriz olmaz.

 

You may also like

Leave a Comment