Çekirdek düzeyinde güvenlik sunan yeni Intel işlemciler duyuruldu

by Aybike Güzel
0 comment

Henüz 10nm üretim sürecine geçişini başlatamayan Intel, 14nm sürecinde farklı tahliller sunmaya devam ediyor. 35W kümesi işlemcilerden sonra artık de vPro serisine ilişkin iki yeni dizüstü işlemcisi duyurdu.

Güvenlik ön planda

Sekizinci nesile ilişkin olan işlemciler Core i5-8365U ve Core i7-8665U halinde sıralanıyor. 4 çekirdek 8 izlek ünitesi barındıran işlemciler LPDDR3 2133MHz ve DDR4 2400MHz belleklere takviye sunuyor. 15W TDP pahasına sahip olan işlemciler saat frekansı ve ön bellek boyutunda farklılaşıyor.

İşlemcilerin özelliği vPro etiketi taşıması. Yani donanım ve yazılım düzeyinde farklı müdafaa tahlilleri sunuyor. Örneği Hardware Shield berbat niyetli bireylerin aygıt üzerinde hücumlarını önlemek için geliştirilmiş. Ayrıyeten farklı testler ve sertifikalardan da geçiyor.

Intel vPro serisi üretici ortaklara sunulan yüksek maliyetli işlemcilerden oluşuyor. Daha çok kurumsal tarafta üst düzey güvenliği amaçlayan bilgisayar modellerinde kullanılıyor. Bununla birlikte son periyotta ana akım tarafta da tercih edilmeye başladı. Lenovo ThinkPad üzere eserlerde bu işlemcileri görmek mümkün. Yeni modeller de tekrar güvenlik odaklı dizüstü bilgisayarlarda kendisine yer bulacak.

 

You may also like

Leave a Comment