Projeksiyon Aygıtı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

by Aybike Güzel
0 comment

2022 Dünya Kupası finaline sayılı günler kala sporseverler, kendilerini alanda üzere hissettirecek en kaliteli izleme tecrübesine ulaşmayı hayal ediyor. Manzarayı dev ekranlara yansıtan yeni jenerasyon projeksiyon aygıtları da bu hayali gerçeğe dönüştürüyor. Pekala ömür alanımız için en uygun projeksiyon aygıtını nasıl seçeceğiz? Görüntüleme tahlilleri üreten ViewSonic, sporseverlerin kendi konutlarında stadyum tecrübesi yaşayabilecekleri projeksiyon aygıtını seçerken nelere dikkat etmesi gerektiğini 5 unsurda sıralıyor.

Yaşam alanlarımızın vazgeçilmezi televizyonlar, yavaş yavaş yerini yeni kuşak LED projeksiyon aygıtlarına bırakmaya başladı. LED projeksiyon aygıtlarının yüksek çözünürlüklü, özelleştirilebilir ekran boyutu, net yerleşik ses sunması ve düşük mavi ışık yayılımı ile gözleri daha az yorması izleme konforunu en üst seviyeye çıkarıyor. Son yıllarda bilhassa spor karşılaşmalarını güya oyuncuların yanındaymış üzere izlemek isteyen sporseverlerin vazgeçilmezi haline gelen LED projeksiyonlar, hafif ve taşınabilir olma özellikleriyle maçları kullanıcıların istediği her yere her an taşıyabiliyor.

Görüntüleme tahlilleri konusunda dünya liderlerinden ViewSonic, sporseverlerin kendi meskenlerinde stadyum tecrübesi yaşayabilecekleri projeksiyon aygıtını seçerken nelere dikkat etmesi gerektiğini 5 unsurda sıralıyor.

Açık havada tezahürat için optimize edilmiş küçük, kompakt boyutlu taşınabilir bir aygıt seçerek açık hava etkinliklerini eşsiz bir izleme tecrübesine dönüştürübilirsiniz. Fakat tam bir spor sevdalısıysanız ve tüm akşamlarınızı maç izleyerek geçiriyorsanız, daha büyük ve daha güçlü bir iç yer modeli hakikat tercih olacaktır. Bunun için de taşınabilir yahut hareketli versiyonlar uygun olabilir. Tıpkı vakitte rahat sinema geceleri yahut ağır oyun saatleri için tavana monte edilmiş bir model seçebilirsiniz.

Çözünürlük, manzaranın ne kadar detaylı olduğunu belirleyen piksellerin sayısını söz eder. Piksel sayısı ne kadar yüksek olursa, imaj o kadar detaylı olur. Çözünürlük tıpkı vakitte fiyatlandırmayı da tesirler, bu nedenle hangi çözünürlüğün gereksiniminizi karşılayacağını bilmeniz kıymetli. 4K UHD, piyasada bulunan en yüksek kalite seçeneğidir ve 3840 x 2160 piksel olarak gelir. Spor tutkunları için en yeterli ikinci çözünürlük, standart 16:9 en uzunluk oranıyla 1080p’dir.

Eşsiz bir  görüntü kalitesinin bir öteki değerli bileşeni de “parlaklık ayarı ve renk gamı”dır. Canlı görseller, ekran boyutu ne olursa olsun her şeyin daha âlâ görünmesini sağlar. Parlaklık ayarı sunan LED projeksiyon aygıtları, hassas bir ince ayar yapılmasına imkan tanır. Gerçekçi renkler için “%125 Rec. 709” sunan bir projeksiyon aygıtı arayabilirsiniz.

Yansıtılan ekran boyutlarında 100 inç, hatta 150 inç ve fazlasına ulaşılabilir. Bunu sunan projektörler aslında bu boyut aralığındaki televizyonlara nazaran daha uygun fiyatlıdır. Daha büyük bir ekranda, tüm aksiyon dolu anlar daha net görünür. Böylelikle kendinizi alanda üzere hissedebilirsiniz. Altyazılar ve puanlama tabloları üzere metinleri izlemek kelam mevzusuysa büyük bir manzara son derece yararlı olacaktır.

Spor için en âlâ projektör hem yatay hem de dikey trapezoid ve 4 köşe ayarına sahip olanlardır. Bu iki özellik sayesinde, aygıt ekranın ortasına yerleştirilmemişse bile endişelenmenize gerek kalmayacak. Zira bu özellikler, düzgün bir biçimde hizalanmış bir ekrana sahip olmanızı sağlayacak. Aksi takdirde, dikdörtgen yahut kare yerine yamuk bir imaj oluşur. Ek bir dikey yahut yatay/dikey lens kaydırma, projektörü hareket ettirmeden dikey ve yatay pozisyonlandırma ortasında geçiş yapmanızı sağlar.

İyi bir ses sistemine yatırım yapmayı planlamıyorsanız, projektördeki ses kalitesi ihmal edilmemelidir. Günümüzde birçok projeksiyon aygıtı yerleşik bluetooth hoparlörlerle donatılmıştır. Bütçeniz dahilinde en âlâ sesi sunabilecek projeksiyon modelini seçerseniz, ayrıyeten taşımanızı yahut yatırım yapmanızı gerektirecek harici bir hoparlöre muhtaçlık duymazsınız.

Artan kablo karmaşasından kurtulmak ve aygıtınızı istediğiniz yere basitçe taşımak için geleceğin tahlili olan USB-C teknolojisi devreye giriyor. Bu tahlil, tüm aygıtlarınızı şarj etmek ve bağlamak için tek bir kablo kullanmanızı sağlayarak karmaşaya son veriyor.

Ayrıca bir güç bankası aracılığı ile şarj edebileceğiniz bir projeksiyon aygıtı ile spor keyfinizi sokaklara da taşıyabilirsiniz. Buna ek olarak direkt telefonunuzdan kablosuz bir halde yansıtma yapabileceğiniz modellerle istediğiniz yerde, istediğiniz izleme tecrübesini yaşamanız mümkün.

En güzel projektör tecrübesi için özel bir duvar rengine sahip olunması gerekmez. Yüksek kaliteli son teknolojiler ile görseller, çeşitli yüzeylere düzgün bir formda yansıtılabilir. Kolay ayarlanabilen parlaklık ve kontrast, görüntüleme tecrübesini daha da özelleştirmenize yardımcı olur. (Duvarlarınızın rengi için bir uzman görüşü istiyorsanız, işte size bir ipucu: Projeksiyon için en düzgün duvar rengi aslında beyaz değil gridir.)

You may also like

Leave a Comment