Plesk Hosting Nedir?

by Aybike Güzel
0 comment

Plesk Hosting Panel Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Plesk hosting açık oturum, internet sitesi yönetimine yardımcı olan bir kontrol paneldir. Hem Windows bununla beraber Linux işletim sistemlerinde kullanılabilen Plesk Panel, bütün hosting işlemlerinizi kolayca test edebilmenize destek sunar. Çok sayıda kullanıcı tarafınca tercih edilen Plesk Panel, size site yönetiminde büyük bir zaman ve kolaylık kazandırmasıyla da öne çıkar.

Plesk Panel Nedir?

Web sitenizi web üstündeki kullanıcılara açabilmeniz için ihtiyaç duyacağınız en mühim iki kavram, domain ve hostingdir. Domain diğer adıyla alan ismi sitenizin web üzerindeki adresidir. Hosting ise sitenize ilişkin bütün verilerin internet üstünde erişilebilmesi sağlayan barındırma servisidir. Hosting hizmeti, servis sağlayacı firmalar tarafından verilirken, internet sitenizin yönetimi site sahiplerine aittir. Hosting ile ilgili tüm mevzuları yönetebilmeniz için ise ergonomik paneller kullanılmaktadır.

Plesk Hosting işlemlerini kolayca uygulayabileceğiniz kontrol panelleri içinde, Plesk Panel ön plana menfaat. İnternet sitenizi yönetmenize yardımcı olan Plesk Panel; alan adı değiştirme, e-mail hesabı oluşturma, klasör izinlerini ayarlama ve çeşitli dizinleri erişime açma gibi işlemleri son aşama basit bir biçimde uygulayabilmenize destek sunar. Bu sayede hostingle ilgili işlemleri gerçekleştirirken vakit kaybetmenizin önüne geçer.

Tüm web sitelerinde kullanabileceğiniz Plesk Panel, Linux ve Windows işletim sistemleri üzerine kurulabilir. Linux üzerinden Plesk Panel kurulumu gerçekleştirmeniz için SSH monitörü üzerinden birkaç kod girmeniz ehil olur. Windows üstünden kurulum yapmak için ise Windows kullanıcıları için erişime açılan .Exe uzantılı kurulum dosyasını indirip şahsi ayarlarınızı yapmanız gerekir. Vargonen hosting servislerinde ise Plesk panel hazır kurulu biçimde teslim edilmektedir ve sitenizi tanımladığınız andan itibaren ise Plesk Panel kullanmaya başlayabilirsiniz.

Geçmişten Bugüne Plesk Panel

Plesk Panel, Plesk Inc. Isminde bir Amerikan şirketinin 2003 yılında piyasaya sürdüğü bir web hosting test panelidir. 2008 senesinden bu yana Parallels isimli firma tarafından yayınlanan kontrol paneli, 18 farklı sürüme sahiptir. Düzenli olarak güncellenerek yaklaşık 3 ayda bir yeni sürümünü kullanıcıların beğenisine sunan Plesk, dünyanın en çok tercih edilen internet hosting test panelleri içinde yer alır.

İlk sürümlerinden beri internet sitesi sahiplerinin ihtiyaçlarını başarıyla karşılayan kontrol paneli, internet sitelerine dinamizm katar. Özellikle erişim sayısı yüksek, içinde ne olduğu çoğunlukla güncellenen ve hosting konusunda sık müdahale gerektiren internet siteleri için son derece ideal olan Plesk Panel, emniyet önlemleriyle de kullanıcıların beğenisini kazanır.

Plesk Panel, Windows kullanıcılarına son derece pratik çözümler sunar. Kendisine ilişkin IIS üzerinde çalışan Plesk Panel, internet sitenize eşi olmayan bir emniyet sağlar ve tüm işlemlerinizi güvenlik endişesi yaşamadan tamamlayabilmenize imkân tanır. Ayrıca dosya yedekleme işlemini de sağlayan Plesk Panel, veri kaybı ihtimalinizi de minimuma indirir. Sitenizi yedekleyebilmenizi sağlayan kontrol açık oturum, ayrıca raporlama sistemiyle de öne menfaat.

Plesk Panel Özellikleri Nelerdir?

Plesk Panel ile web sitenizin pek oldukça hosting işlemini kolayca halledebilirsiniz. Arayüzündeki sekme ve tuşlarla kolaylıkla kontrol edebileceğiniz Plesk Panel ile verilerinizi ve daha önceki ayarlarınızı da kaydedebilirsiniz. Düzenli olarak gösterilen güncelleme seçeneklerini takip ederek en yeni hosting uygulamalarını ve en güncel emniyet önlemlerini de yakalayabilirsiniz. Plesk Panel ile elde edebileceğiniz faydalar ise aşağıdaki gibidir.

Domain Yönetimi: Plesk Panel kullanarak internet sitenizin alan adını rahatça yenileyebilir ya da silebilirsiniz. Satın aldığınız hosting hizmetinin izin verdiği kadar ek alan adı ekleyebilir ve böylece sitenizin ulaşılırlığını artırabilirsiniz.
E-posta Hesabı Oluşturma: Satın aldığınız hosting hizmetinin size tanıdığı kadar e-mail hesabını Plesk Panel üzerinden kolayca açabilirsiniz. Home ⇒ Alan Adı Tıklayınız ⇒ Mail işlemlerini yaparak arzu ettiğiniz mail hesabını oluşturabilirsiniz.

Veritabanı Oluşturma: Plesk Panel kullanarak MySQL Veritabanı oluşturabilir yahut PHP MyAdmin girişi sağlayabilirsiniz. Menü ⇒ Alan Adı Tıklayınız ⇒ Veritabanı sıralamasını takip ederek veritabanına erişebilir, yeni veritabanı oluşturabilirsiniz.

FTP Şifresi Yenileme: Plesk Panel kontrol panelinden yararlanarak FTP şifrenizi de kolayca güncelleyebilirsiniz. Menü⇒ Alan Adı Tıklayınız ⇒ Ayarlar adımlarını takip ederekFTP şifresi güncelleme ayarını seçebilir ve yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz.

Güvenlik: Plesk Panel, internet sitenizi emin hâle getirmenize de destek sunar. Sitenizdeki verileri yedekleyen ve bu sayede malumat kaybının önüne geçen açık oturum, bununla birlikte hata kayıtlarını da raporlar ve size daha etkili bir tecrübe sunar.

Trafik Takibi: İnternet sitesi sahipleri için en önemli verilerin başında trafik gelir. Plesk Panel, bu bilgiye de ulaşabilmenize destek sağlar. Site trafiğinizi çözümleme edip size raporlayan Plesk açık oturum, site performansını kolayca izleyebilmenize imkan tanır.

Hosting Yönetiminde Plesk Panel Avantajları Nelerdir?

Plesk Panel, hosting yönetimini kolay hâle getirmesiyle öne menfaat. Panel kullanılmadan meydana gelen hosting yönetimi işlemleri, mecbur olarak kodlarla ilerler ve bu vaziyet da çeşitli problemleri beraberinde getirir. Özellikle kod yazmaya hâkim olmayan yöneticiler için büyük sorun olan bu vaziyet, küçük işlemler için dahi sistem yöneticilerinin yardımına başvurma zorunluluğu doğurur ve zaman kaybetmenize sebep olabilir.

Plesk Panel, sizin için hosting yönetiminde 7/24 çalışan bir sistem yöneticisi vazifesi üstlenir. İhtiyaç duyduğunuz bütün değişiklikleri size seçenek olarak sunan test açık oturum, kod bilginiz olmasa dahi hosting işlemlerinin tamamını yürütebilmenize imkân tanır. Son aşama ergonomik bir arayüze haiz olan sistem, kolay kullanılma pozitif yanları ile de öne çıkar ve internet sitenizi devamlı dinamik tutabilmenizi olası kılar.

Sitenize yan adresler ekleyebilmenize müsaade eden Plesk Panel, bu sayede sitenizin daha erişilebilir hâle gelmesine olanak tanıyarak site trafiğinize katkı sağlar. Web sitenizi dışarıdan gelecek saldırılara karşı güvende tutma özelliğine de sahip olan panel, herhangi bir ihtisas gerektirmemesiyle de kullanım kolaylığı sunar. Bu sayede bilhassa ticari nitelikli siteler için büyük bir avantaj sağlar.

Dünya genelinde 380.000’den fazla sunucuda ve 11 milyondan fazla web sitesinde tercih edilen Plesk Panel, süratli kullanım avantajıyla da beğeni toplar. Kullanışlı arayüzü yardımıyla arzu ettiğiniz muamele sekmesine rahatça ulaşabilmenize imkan tanıdığı olan otomasyon, taleplerinizi de süratli bir şekilde gerçekleştirir ve bu sayede sitenize anında müdahalede bulunabilmenize destek sunar.

Server kurulumu için de en ideal paneller arasında yer alan otomasyon, oldukça katılımcılı server çeşitlerini dahi sorunsuz şekilde yönetebilmenize destek verir. Bu sayede sanal platformların kolaylıkla idare edilebilmesine destek olan yazılım paketi, tertipli olarak güncellemesi sebebiyle son teknolojiyle daima uyumlu kalır ve çağı yakalamanıza yardımcı imkan tanır.

Plesk Panel’de WordPress Yönetimi

Plesk Panel, WordPress tabanlı sitelere de ahenk sağlar. WordPress tabanlı siteler için özel bir eklentiye haiz olan otomasyon, toolkit kurulumu ile sitenize kolayca eklenebilir. Bu sayede WordPress ile kod bilgisi olmadan arzu ettiğiniz siteyi kolayca kurmanız, Plesk Panel ile de tekrar teknik bilginiz bulunmasa dahi sitenizin hosting ve emniyet işlemlerini ergonomik bir halde gerçekleştirmeniz olası olur.

Plesk test paneli, çalışmalarınızda ve değişikliklerinizde önizleme yapabilmenizi de sağlar. Özellikle WordPress tabanlı sitelerde kullanabileceğiniz test etme seçeneği sayesinde sitenizdeki değişiklikleri sandbox üzerinde görüntüleyebilir ve kontrol edebilirsiniz. Ayrıca Plesk Panel yardımıyla internet sitenizi kolayca senkronize edebilir ve kopyalayabilirsiniz. Bu sayede web site içeriğinizi rahatça yedekleyebilir ve güvenliğinizi maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz.

Site: zrkhosting.com

You may also like

Leave a Comment