PlayStation 4 satışları yeni konsol haberleriyle düşüyor

by Aybike Güzel
0 comment
Sony tarafından yatırımcılara yapılan ihtarlara nazaran önümüzdeki yıl, PlayStation 4 satışlarının azalmasıyla birlikte şirket gelirinde de önemli düşüş yaşanacak. Geçen yıl 17,8 milyon konsol satan Sony, 2017 yılında 19 milyon adet satış yapmıştı. PS4’ün bu satış sayıları hiç de azımsanacak ölçülerde değil: Şuan toplamda 96,8 milyon konsol kullanımda ve bunların 36,4 milyonu PlayStation Plus abonesi
Firmanın açıklamasına nazaran yeni nesil konsola yatırımın artması ve bununla birlikte eski nesil satışlarının düşmesi, gelirde sallantıya sebep olacak. Oyun departmanı gelirinin geçen yıla kıyasla yüzde 10 düşmesini bekleyen firma, 2019’da büyük bir PS4 oyunu da çıkarmayacak.
Bu çeyrekteki ekonomik raporlarında Sony, net kâr oranını geçen yılın birebir çeyreğine kıyasla neredeyse üç katına çıkararak 740,55 milyon dolar olarak açıkladı. Yüksek performanslı departmanların başında oyun gelse de kameralar da firmaya büyük çıkar getirdi. Telefon kameralarını yarıiletken kategorisinde tutan Sony, bunda da çok uygun grafikler sundu. Dünya çapında firmaların akıllı telefon kameralarına yatırımlarını dikkate alırsak, bu durum hiç de şaşırtan değil.

Firmanın güçlü kollarından gelen gelir, zayıf taraflardaki açıkları kapatmak için elinden geleni yapmaya devam ediyor. Geçen yıl toplam 869 milyon dolar ziyan eden Sony taşınabilir segmenti, 2017’de bunun dörtte biri kadar ziyan etmişti. Firmanın açıklamasına nazaran bu zararın sebebi düşük telefon satışı ve telefonlara girmeyen fazla komponent stokları.

You may also like

Leave a Comment