Pixel telefonlara trafik kazası algılama özelliği gelebilir

by Aybike Güzel
0 comment

Google I/O 2019 ile birlikte Android Q’nun Beta 3 sürümü yayınlandı. Bu sürümde yalnızca Pixel telefonlarda bulunan Güvenlik Merkezi isimli yeni bir uygulama ortaya çıktı. Uygulamanın ne işe yarayacağı şimdi bilinmiyordu lakin bugün itibariyle birinci ipucu geldi. Uygulamanın sahip olduğu özellik sayesinde Pixel telefonunuz otomobil kazası geçirdiğinizi tespit edebilir.

Uygulama kodlarında görüldü

Yeni özellik Güvenlik Merkezi uygulamasının kodları içerisinde fark edildi. Kimi metinler ve haberimiz içerisinde de görebileceğiniz kaza ikonları da bu türlü ortaya çıktı. Nasıl çalışacağı hakkında ise rastgele bir bilgi yok. Telefonun ivmeölçeri ve mikrofonu kaza tespit etmek için kullanılabilir. Fakat ne kadar hakikat sonuç verebilir bilinmiyor.

Özelliğin maksadı kaza yaptığınız anlaşıldığında telefonun belirlediğiniz bireylere acil durum mesajı yollaması. Daha evvel söylediğimiz üzere Güvenlik Merkezi uygulaması yalnızca Pixel telefonlara özel olduğundan ötürü öteki Android Q yüklü aygıtlar yararlanamayacaktır.

Telefonun otomobil kazasını algılayabilmesi oldukça enteresan bir özellik. Alışılmış ki Google’ın bu özellikten vazgeçme ihtimali her vakit var. Önümüzdeki Android Q Beta sürümlerinde daha ayrıntılı bilgiler gelecektir. O vakte kadar elimizdeki bilgiler epey kısıtlı.

You may also like

Leave a Comment