Paris “gürültü radarı” ile araçlara ceza kesmeye hazırlanıyor

by Aybike Güzel
0 comment
Aşırı ses şıkran araçlar kent içlerinde insanları epey rahatsız ediyor. Paris’te de bilhassa motosikletler bu sıkıntıya sebebiyet veriyor. Çok ses çıkaran araçlar için belirlenmiş bir ceza olsa da tespit edilip ceza kesilmesi epeyce sıkıntı. Kente yerleştirilecek “gürültü radarları” ile bu durum son bulacak.

Dört mikrofon ile sesin kaynağı tespit ediliyor

Bruitparif mühendisleri tarafından geliştirilen gürültü radarı, üzerinde dört adet mikrofon barındırıyor. Farklı taraflara uzatılan bu mikrofon sayesinde gürültü kaynağının yönü tespit edilebiliyor. Ayrıyeten etraftaki kameralardan da dayanak alıyorlar. Böylelikle çok ses çıkaran bir araç tespit edildiği anda otomatik olarak ceza kesilebilecek.

Sistem şimdilik test basamağında. İddia edebileceğiniz üzere temel maksat kentlerdeki gürültü kirliliğini azaltabilmek. Fakat testler tamamlansa bile yasalar noktasında da kimi eksiklikler var. Bu bahar yürürlüğe girecek kanunla birlikte ise ceza kesmek için devreye alınabileceği söyleniyor.

Neredeyse 40 cihazın birkaç aydır kullanımda olduğu aktarıldı. Şimdi ceza kesemeseler de çoğunluğu tanınan barların yakınlarına pozisyonlandırılmış durumdalar. 17 adedi ise kıymetli binaların yakınlarına yerleştirilmiş.

 

You may also like

Leave a Comment