Palm periyodunu tekrar yaşamak isteyenlere müjde!

by Aybike Güzel
0 comment
Akıllı telefonlar çağdaş manada piyasada yokken PDA ya da avuç içi bilgisayar olarak tabir edilen bir fırtına yaşanıyordu. HP, Palm, Sony üzere markalara ilişkin PDA aygıtları ya kendi işletim sistemleri ile ya da Windows CE işletim sistemi ile kullanıcılara küçük bir PC deneyimi yaşatmak istemişti. O periyotları görmeyenler en azından neye benzediğini görebilecek.

PalmPilot projesi nedir?

PalmPilot adıyla geliştirilen emülatör, yaklaşık 560 Palm OS uygulaması ile kıymetli bir arşiv sunuyor. 6 ayda geliştirilen arşiv farklı Palm OS versiyonları ve oyunları da deneyimlemenizi sağlıyor. Pek çok uygulamanın kodları eksik olduğu için geliştirici Jason Scott bunları tamamlamanın yollarını arıyor.

Emülatörü çalıştırmak için kütüphaneden ROM uzantılı belgeleri indirerek yüklemek gerekiyor. Uygulamalar ekran kalemini de algılayacak formda hazırlanmış. Ayrıyeten archive.org sitesinde otomatik olarak tüm belgeleri indirerek uygulamaları çalıştırmak mümkün. O periyotta farklı aygıtlar olduğu için haliyle Palm OS menü ve tuş dizilimleri de değişiyor. O yıllara ait bir anekdot ise shareware olarak tanımlanan yazılımları satın alabilmek için posta yoluyla ödemenin yapılması gerektiğiydi.

Cloudpilot emülatör

Palm kütüphanesi

Archive.org kolay uygulama çalıştırma

You may also like

Leave a Comment