Google: İnternetin yüzde 60’ı yinelenen içerik

by Aybike Güzel
0 comment
Bugün internet dünyasında milyarlarca içerik yer alıyor ve belli gündem hususu etrafında ya da kısaca daha çok trafik alan mevzu hakkında birbirine benzeyen sayısız içerik görüyoruz. İnterneti adeta çöplüğe çeviren kopya içeriklerin yanında optimizasyon meseleleri da değer arz ediyor.

İnternetin yüzde 60’ı yineleniyor

Singapur’da düzenlenen Google Search Central Live etkinliğinde, Google mühendisi Gary Illyes internetin yüzde 60’ının yinelenen içerik olduğunu lisana getirdi. Tam detay vermediği için birbirini kopyalayan içeriklerin kastedildiği sanılsa da olay biraz daha optimizasyon odaklı.

Sunumdaki ayrıntılar odaklanıldığında arama motoru optimizasyonunda yapılan kusurların indekslemede büyük düşünceler oluşturduğu anlaşılıyor. HTTPS yerine kullanılan yinelenen internet protokolleri, www ile başlayan yahut başlamayan sayfalar, sessionID üzere gereksiz parametrelere sahip URL adresleri, / yahut / olmayan varyantlar data tabanını bir oldukça meşgul ediyor. Illyes de iştirakçilere bunlardan vazgeçmelerini tavsiye ediyor.

Elbette kopya içerikler de en büyük problemlerden birisi lakin optimizasyon problemleri da eklendiğinde kullanıcıların aradıkları bilgiye direkt erişebilmeleri de güç hale geliyor. Bu da internetin özgür mantığına darbe vuruyor.

You may also like

Leave a Comment