OnePlus 7 Pro sağlamlık testini geçti: Ateşe güçlü 90Hz AMOLED ekran

by Aybike Güzel
0 comment
OnePlus’ın yeni tanıtılan lüks amiral gemisi OnePlus 7 Pro, JerryRigEverything’in sağlamlık testine girip alnının akıyla çıktı. Aygıt, AMOLED ekranlı rakiplerine kıyasla alevden hasar almamasıyla dikkat çekti.

Ekran sertlik testinde rastgele bir sürpriz yapmayan aygıt, bir vakitler HTC’nin U Ultra modeli üzere safir ekranla gelmiyor. Bunun yerine daha genel kullanımlı Gorilla Glass, Mohs sertlik derecelendirmesine nazaran düzey 6’da çizilmeye başlıyor.

Cihazın tahminen de en hassas noktası olarak düşünülen pop-up selfie kamerası da camla korunuyor ve kolay kolay çizilmeyecek. Cam lensin tersine kamera etrafı plastik ve basitçe hasar alabiliyor. Neyse ki ön kamera daima dışarıda durmayacak ve çizilmeler çabucak hemen büsbütün engellenmiş olacak.
OnePlus 7 Pro’nun art tarafı da beklendiği üzere Gorilla Glass 5’ten oluşuyor ve kolay kolay çizilmiyor. Art tarafları metal telefonların amiral gemisi düzeyinde çabucak hemen tarih olduğunu düşünürsek, bu camın sağlamlığı bir oldukça kıymetli diyebiliriz. Kablosuz şarja imkan sağlayan cam art kapak, metale kıyasla kolay kırılsa da kolay çizilmiyor.
Testin enteresan ve tahminen de gerçek hayatta pek bir karşılığı olmayan çakmakla yakma kısmı, AMOLED ya da LCD tüm ekranlarda piksellerin süreksiz bir müddet kaybolmasına sebep oluyor. LCD panellerde ekran soğuyunca imaj eski hâline dönse de AMOLED paneller, ısının tesiriyle LED’lerini kaybettiklerinden bir daha eski hâline dönemiyor ve beyaz bir izle kalıyor. OnePlus 7 Pro, AMOLED ve 90Hz yenileme suratına sahip özel bir ekrana sahip olsa da yanma testinden beyaz pikseller olmadan çıkmayı başarıyor.
Ekranın altında yer alan ve optik özellikli olduğunu bildiğimiz parmak izi tarayıcısı ise son derece olası olan vakitle ortaya çıkacak ekran çiziklerine karşın kusursuz çalışmaya devam ediyor.
OnePlus’ın vakitle fiyatlarını arttırması her ne kadar rahatsız edici olsa da büyüyen bir işletme olarak artan masrafları karşılamanın bir halde yolu bulunmalıydı. Bu yolu standart modelinin yanında ekstra özelliklere sahip, daha küçük bir kitlenin benimseyeceği değerli bir telefon çıkararak bulmayı hedefleyen OnePlus, bizce akla uygun bir atak yaptı. Bu ekstra özellikli ve süslü telefon, bölümün başka firmalarının 1000 dolarlık amiral gemilerine kıyasla yeniden 250 dolar civarı daha ucuz kaldığından tüketicilerin sanıyoruz ki pek bir şikayeti olmayacaktır.

You may also like

Leave a Comment