Nvidia, dünyanın en süratli yapay zeka muhteşem bilgisayarını İsrail’e kuruyor

by Aybike Güzel
0 comment
Nvidia, Pazartesi günü Computex 2023‘te yapay zeka uygulamalarına yönelik artan müşteri talebini karşılamak için İsrail’in en güçlü yapay zeka (AI) üstün bilgisayarını inşa ettiğini söyledi. Dünyanın borsada süreç gören en kıymetli çip şirketi olan Nvidia, bulut tabanlı sistemin yüz milyonlarca dolara mal olacağını ve 2023 yılı sonuna kadar kısmen faaliyete geçeceğini söyledi.

8 exaflop’luk yapay zeka süreç gücü

Nvidia’dan yapılan açıklamada, Israel-1‘in 8 exaflop’a kadar yapay zeka hesaplama performansı sunmasının beklendiği ve bunun da onu dünyanın en süratli yapay zeka üstün bilgisayarlarından biri haline getireceği belirtildi. Israel-1’in ayrıyeten klâsik bilimsel hesaplama iş yükleri için 130 petaflop‘tan fazla süreç performansı sağlaması bekleniyor. Bu manada AMD’nin Frointier’inden kıymetli ölçüde yavaş. Tabi bu sistemin maksadı yapay zeka ve o hususta da rakipsiz. Bu ortada bir exaflop saniyede 1 kentilyon ya da 1.000.000.000.000.000 hesaplamaya tekabül ediyor.

Şirketin HPC (yüksek performanslı bilgi işlem) ve ağdan sorumlu kıdemli lider yardımcısı Gilad Shainer, “Yapay zeka hayatımızdaki en değerli teknoloji gücü ve Nvidia bu gücün ön saflarında yer almaya kararlı. Israel-1, İsrail’de ve dünya çapında inovasyonu teşvik etmemize yardımcı olacak büyük bir yatırımı temsil ediyor” dedi.

Sistem, Ethernet tabanlı bulut yapay zeka performansını ve verimliliğini artırmak için tasarlanmış aktiflikte duyurulan Nvidia Spectrum-X ağ platformunu temel alacak. Israel-1 tamamlandığında 34 milyondan fazla CUDA ve 1 milyondan fazla dördüncü jenerasyon Tensor çekirdeği sunacak. Bunun için muhteşem bilgisayar, 2.560 BlueField-3 DPU (veri sürece birimleri) ve 80 Spectrum-4 anahtarı ile toplam 2.048 Nvidia H100 80GB GPU‘yu barındıran Dell Technologies tarafından sağlanan 256 HGX H100 GPU sistemine sahip olacak.

You may also like

Leave a Comment