Notre Dame yangınının söndürülmesinde rol alan robot, “Colossus”

by Aybike Güzel
0 comment

Pazartesi günü Paris’te yaşanan Notre Dame Katedrali yangını sırasında artan sıcaklıklar ve katedral çatısının çökme ihtimali insan müdahalesini tehlikeli hale getirdiğinden, Fransız itfaiyesi bir itfaiye robotundan yararlanmaya karar vermiş. Shark Robotics isimli firmaya ilişkin yangın söndürme robotu Colossus’un (Dev) yardımını alan itfaiye yetkilileri ise robotun gösterdiği performanstan epeyce şad kalmışlar. Yetkililere nazaran kelam konusu müdahale; Colossus üzere yüksek teknoloji eseri robotların acil durumlarda, insanların işlerini emniyetli bir halde yapmalarına yardımcı olabildiklerini gösterir bir örnek olmuş.

ABD menşeili yangın söndürme robotu şirketi Howe and Howe Technologies’in lideri Michael Howe Colossus’un başarısı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Çok fecî bir durumdu, lakin Colossus’un devreye alındığını ve itfaiyecilerin korunduğunu görmek olağanüstü bir deneyimdi. Kullanılan teknoloji büsbütün geleceği temsil ediyor.” kelamlarıyla açıklamış.

 

Fransız robot teknolojisi firması Shark Robotics’e ait 500 kg’lık ve termal radyasyona dayanabilen Colossus, su ve ateş geçirmiyor. İtfaiyecilerin isteklerine nazaran şekillendirilebilen robot, işçinin yangına müdahale ederken kullandıkları ve dakikada 2,500 litre su püskürtebilen nozulla birlikte de vazife yapabiliyor. Robot, 300 metreye kadar olan aralarda bir joystick marifetiyle denetim edilebiliyor.

İnsanlara karşı olan avantajlarına karşın, Shark Robotics’in kurucularından Cyril Kabbara robotun otonom olarak hareket etmeyeceğini ön görüyor. Kabbara The Washington Post’a yaptığı açıklamada duruma, “Colossus’u insanları tehlikeden uzaklaştırmak için tasarladık, insanların yerini alması için değil. Robotun gayesi itfaiyecilere operasyonel takviye sağlamaktır.” kelamlarıyla açıklık getirmiş.

You may also like

Leave a Comment