NASA, Ay’ın ‘buzla kaplı’ kutuplarına astronot gönderecek

by Aybike Güzel
0 comment

Önümüzdeki beş yıl içerisinde Ay’a geri dönmek isteyen NASA, astronotlarının iniş yapacağı yerleri belirlemeye başlıyor. Bugün hususla ilgili bir açıklama yayınlayan uzay ajansı, yeni Ay misyonları için çok farklı bir maksatlarının olduğunu söyledi. Buna nazaran ABD’li astronotlar, 2024’teki birinci beşerli vazifede Ay’ın buzla kaplı Güney Kutbu’na iniş yapacak.

Bahisle ilgili konuşan NASA yöneticisi Steven Clarke,”Güney Kutbu’nun su buzulları içerdiğini biliyoruz. Ayrıyeten yörüngeden yaptığımız müşahedeler bu bölgenin öteki kaynaklar manasında da varlıklı olabileceğini gösteriyor.” tabirlerini kullandı.

Güney Kutbu’nun keşfedilmemiş bir bölge olduğundan da bahseden Clarke,”Apollo misyonlarında sadece ekvator etrafına vazifeler düzenlemiştik. Güney Kutbu bizlere keşfedilmemiş yeni bir ortam ve bununla bir arada yeni zorluklar sunacak. Uzayda daha da ileriye gidebilmemiz için burada yapacağımız teknoloji testlerinin büyük değeri olacak.” biçiminde konuştu.

NASA, Ay yüzeyinde su buzullarının bulunduğunu geçtiğimiz yıl sonuçlanan bir araştırmayla onaylamıştı. Uzay ajansının sözlerine nazaran su kütleleri kutup bölgelerinde yer alıyor ve epey sistemsiz bir dağılışa sahip. NASA buralardaki su kütlelerinin geleceğin insanlı Ay vazifeleri için hayati değer taşıyacağını söylüyor.

Ay, aslında suyun buz halde bulunabilmesi için çok da uygun bir ortama sahip değil. Gündüz vakti Ay’ın sıcaklığı 100 santigrad dereceyi aşabiliyor. Lakin yörüngesindeki 1.54 derecelik eğiklik nedeniyle Ay’ın kutuplarında hiç güneş ışığı görmeyen birtakım bölgeler de var. NASA bu bölgelerdeki sıcaklıkların -157 santigrad dereceyi aşmadığını ve münasebetiyle su buzulları için uygun bir ortam oluşturduğunu söylüyor.

Trump, 2028 misyonunu 2024’e çekmişti

Çin ve Hindistan’ın uzay dalındaki süratli yükselişi ve SpaceX üzere özel şirketlerin de atağıyla birlikte bildiğiniz üzere son yıllarda uzayda “yeni jenerasyon uzay yarışı” diyebileceğimiz bir rekabet oluşmaya başladı. Bilhassa de memleketler arası alanda rakiplerinin gerisinde kalmak istemeyen ABD, bir an evvel astronotlarını tekrar Ay’a göndermek ve sonrasında da Mars’a iniş yapmak istiyor. Geçtiğimiz ay mevzuyla ilgili kimi açıklamalar yapan ABD lider yardımcısı Mike Pence, gerekli planların yapıldığını ve Amerikan astronotlarının 2024 yılı prestijiyle Ay’a geri döneceğini açıklamıştı.

You may also like

Leave a Comment