Microsoft’un Activision muahedesi bir ülkede daha onaylandı! Sonuç çok yakın

by Aybike Güzel
0 comment
Microsoft’un Activision-Blizzard’ı 69 milyar dolara satın alma kararı, çeşitli düzenleyici kurumlar tarafından incelenmeye devam ediyor. Son olarak Güney Kore Adil Ticaret Komisyonu, Microsoft’un satın alma teklifini resmen onayladı. Kurul, yeni anlaşmanın konsol oyun pazarındaki rekabete ziyan vermeyeceğini düşünüyor.

Güney Kore, Microsoft-Activision mutabakatını onayladı

Bildiğiniz üzere Microsoft’un 69 milyar dolarlık Activision Blizzard mutabakatı, oyun basınında hem heyecan hem de dehşet yarattı. O denli ki Sony, Call of Duty’nin Playstation varlığı konusunda büyük tehlikeler oluşturduğunu dile getirmişti. Bu noktada Güney Kore Adil Ticaret Komitesi ise, Microsoft tarafından dağıtılan konsol oyunlarının düşük pazar hissesi nedeniyle, yeni muahedenin konsol oyun pazarındaki rekabete ziyan vermeyeceğine karar verdi.

Bu yeni kararın, Avrupa Kurulu’ndan gelen onay haberi ile eş vakitli olduğunu belirtelim. Bununla birlikte Güney Kore, muahedeyi onaylayan Avrupa Kurulu, Japonya (JFTC), Sırbistan (TBM), Brezilya (CADE), Şili (FNE), Suudi Arabistan (GAC), Güney Afrika (SACC) ve Ukrayna (AMCU) ortasına katıldı. Şimdiye kadar muahedeyi onaylamayan tek kuruluş ise, Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA) oldu.

Bilmeyenler için geçtiğimiz Nisan ayında CMA, Activision Blizzard satın alımının bulut oyun pazarındaki rekabete mani olacağını belirterek muahedeyi reddetti. Lakin CMA’nın bu bahiste tek başına kalması ve Microsoft’un karara itiraz etmesi nedeniyle önümüzdeki haftalarda muahedenin sonuçlandığını görebiliriz.

You may also like

Leave a Comment