Microsoft Surface Pro X ve Surface Laptop 3, kullanıcı dostu yükseltmeye az da olsa müsaade veriyor

by Aybike Güzel
0 comment

Bu Çarşamba günü bir ton Surface aygıt tanıtan Microsoft, bu aygıtlarda evvelki jenerasyonlarda yapmadığı bir şeye az da olsa ehemmiyet verdi. Bu, kullanıcı tarafından değiştirilebilen kesimlerin aygıtlarda kendisine yer bulmasıydı. Microsoft Surface modelleri, şimdiye kadar hem tamir edilemez, hem de hiçbir modülü yükseltilemez halde piyasadaydı.

Surface Pro X modelinde takviyenin gerisinde yer alan ve tıpkı cep telefonlarındaki üzere SIM kart çıkarma piniyle açılabilen bir kapak, M.2 2230 form faktörlü SSD’ye erişim sunuyor. Microsoft tarafından yapılan açıklamaya nazaran doğal ki kullanıcı tarafından değil, eğitimli bir Microsoft teknisyeni tarafından değiştirilmesi gereken bu ünite, kullanıcıların da aslında çarçabuk müdahale edebileceği bir donanım.

Surface Laptop 3 de evvelki modellerine kıyasla çok daha yeterli tamir edilebilirlik ve yükseltilebilirlik endekslerine sahip. Evvelki modellerde klavyenin üzerinde olduğu kapağı eritmeden ya da kırmadan aygıtın içine giremediğiniz bilgisayar, Surface Laptop 3 ile birlikte açılabilen bir yapı ve değiştirilebilir SSD’ye sahip oldu.

iFixit CEO’su durumla ilgili olarak yaptığı açıklamada, bu değişimlerin ufak ama Microsoft tarafından atılan büyük bir adım olduğunu söyledi. Bu değişim, CEO’ya nazaran aygıtların ardındaki fikirde büyük bir değişiklik olduğunun göstergesi.

You may also like

Leave a Comment