Microsoft, Sony’nin Activision muahedesini engellemek için palavra söylediğini belirtti

by Aybike Güzel
0 comment
Microsoft, Sony‘yi Activision Blizzard‘ı satın almasının onaylanması halinde Call of Duty‘yi PlayStation’da tutma taahhüdü konusunda AB düzenleyici kurumunu yanıltmakla suçladı. Sony Interactive Entertainment CEO’su Jim Ryan’ın, rakip konsol firmasının niyetlerine ait telaşlarını söz etmek üzere bu hafta Rekabetten Sorumlu Avrupa Komitesi Üyesi Margrethe Vestager ile bir ortaya geldiği bildirildi.

Microsoft: Sony palavra söylüyor

Sony ile AB’nin düzenleyici kurumunun işvereni ortasında yapılan bu görüşmenin akabinde ise Microsoft’un bağlantı sorumlusu Frank X. Shaw çarpıcı argümanlarda bulundu. Shaw’a nazaran Sony, AB’nin düzenleyicilerine Microsoft’un Call of Duty için eşitlik teklif etmeye yanaşmadığını tabir etmiş. Shaw, bu durumu “hiçbir şey gerçeklerden bu kadar uzakta olamaz” formunda tabir etti.

Shaw, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Microsoft’un Sony’ye zamanlama, içerik, özellikler, kalite, oynanabilirlik ve oyunun başka tüm taraflarında eşitlik sağlamak için 10 yıllık bir muahede teklif ettiğini belirtti. Öte yandan Microsoft’un yapmış olduğu teklifi bir mukavele, düzenleyiciler nezdinde bir muahede yahut diğer bir yolla uygulamaya hazır olduğu söyleniyor.

Shaw, yaptığı açıklamalarda “Sony, konsol pazarının başkanı ve PlayStation oyuncularını Call of Duty ekosisteminin dışında tutmak bizim iş mantığımıza muhalif. Maksadımız, Call of Duty ve öteki oyunları – Minecraft’ta yaptığımız üzere – dünya çapında daha fazla beşere ulaştırmak ve böylelikle istedikleri yerde ve halde oynamalarını sağlamaktır.” ifadelerini kullanarak Microsoft’un niyetini sundu.

Anlaşma düzenleyicilerin incelemesine takılmış durumda

Microsoft’un Activision’ı 69 milyar dolara satın alacağını açıklaması oyun sanayisinin şimdiye kadarki en büyük mutabakatı niteliğinde. Lakin bu muahede Sony’nin şiddetli muhalefetiyle birlikte Avrupa, ABD ve Birleşik Krallık düzenleyicilerinin incelemelerine takılmış durumda.

ABD Federal Ticaret Komitesi (FTC) kısa mühlet evvel Microsoft’a, satın almayı engellemek gayesiyle dava açtı. FCC, Microsoft’un Activision’u satın alması halinde rakiplerinin baskı altına alacağı öne sürüldü. Düzenleyici kurumlar, Microsoft’un Sony’nin “yeri doldurulamaz” olarak isimlendirdiği Call of Duty serisinin sahipliğini elde etmesi halinde, PlayStation’ın rekabet etme yeteneğinin darbe alacağını lisana getirdiler.

Microsoft, bu kaygıları gidermek emeliyle kısa bir mühlet evvel Sony’ye her yeni Call of Duty oyununu Xbox’a geldiği gün PlayStation’da kullanılabilir hale getirmek için 10 yıllık, yasal olarak uygulanabilir bir kontrat teklif ettiğini belirtildi. Öte yandan benzeri bir davanın AB tarafından da yapılması bekleniyor. Microsoft ise bu yasal süreçte tüm telaşları gidermek zorunda kalacak. AB ve İngiltere nezdinde kesin kararların Nisan ayında verilmesi bekleniyor.

You may also like

Leave a Comment