Medya Vadisi’nin Reklam Ajansı Hizmetlerine Genel Bakış

by Aybike Güzel
0 comment

MARKALAR İÇİN EN ÖNEMLİ “2 M” KURALI

Reklam, toplumlar için satın alma davranışlarını pozitif yönde şekillendiren en önemli pazarlama stratejilerinden bir tanesidir. Gelişen, hızla modernleşen günümüz dünyasında her marka kar etmek için pazarlama ve reklam kollarına başvurur. Özellikle reklamcılık dijitalleşen dünya ile birlikte markaların en yaratıcı satış taktiklerinden biridir.

Hedef kitlesini her alanda kuşatmak isteyen reklamlar, markanın çıkarmış olduğu ürüne veya hizmete yönelik özellikleri tanıtmak ve tanımlamakla birlikte, ürün ve tüketici arasında duygusal bir bağ kurup ürünü satın almayı amaçlar. Reklam hizmetleri bu bağlamda semboller üzerine kurulmuş ürünlere anlam yükleme sanatıdır da diyebiliriz.

Medya Vadisi, açık hava reklamcılığı da dahil hedef kitlelerin ürünle temas halinde olacağı tüm satın alma noktalarına reklam çalışma hizmeti yapmaktadır. Türkiye çapında, 360 derece reklam çalışmaları ile her markaya istediği alanda yaratıcı çalışmalar üretir, markanız büyürken çözüm ortağınız haline gelir.

Elbette reklam ve pazarlama dediğimiz vakit medya satın alma ayağını da unutmamamız gerekiyor. İletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler, genç nüfus artışı, kuşakların giderek birbirlerinden farklılaşması konvansiyonel medyacılığın haricinde dijital medya kavramını da eklemeye başlamıştır.

Telefonların bilgisayarlara dönüşmesi, bilgisayarların küçülüp ceplerimize girmesi, iş yükümüzün birçoğunu bilgisayarların oluşturması dijitalde yer alan sosyal medya kavramını hayatımızın temel unsurların biri haline getirmiştir. Geleneksel medyaya göre şu son zamanlarda dijital medyaya olan ilgi artmıştır.

Artık tek yönlü bir iletişim kanalı yerine sosyal medya ile birlikte çift yönlü bir iletişim kanalı oluşmaya başlamıştır. Tüketiciler artık markalar ve ürünleri ile daha sık iletişim içine girmişlerdir. Bu durumda markaları medya satın almaya hızlı bir şekilde yönlendirmiştir.

Tüm bu gelişmeler neticesinde markalar için stratejik reklam ve pazarlama çalışmalarında 2 M çok önemli hale gelmiştir. Birincisi; medya planlama, ikincisi medya satın alma…

Medya Satın Alma Nedir?

Medya satın alma; günümüz markalaşmasında ve stratejik pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Reklam ve medya ajansları tarafından hazırlanan tüm 360 kampanyalar medya satın alma doğrultusunda gerçekleştirilir. Medya planlaması bir markanın olmazsa olmazlarından biridir, hedef kitlesine ürünlerini nasıl ve hangi stratejiyle çıkarılacağına ilişkin tüm soruları cevaplamaya çalışır.

Medya satın alma çok ama çok dikkatli yapılmalıdır. Medya satın almanın tüm aşamaları incelikle gözden geçirilmelidir.

  • Hangi alanlarda medya satın alma oluşturacaksınız?
  • Aynı mecralarda kaç farklı içerik ile çıkacaksınız?
  • Özel gün veya kutlamalara yönelik çalışmalarınız olacak mı?
  • Hedef kitleniz kimlerden oluşacak?
  • Reklam kampanyalarına ayırdığınız bütçeniz nasıl dengeli bir şekilde dağılacak?

Bu ve buna benzer sorular medya satın almanın temellerini oluşturmaktadır. Yukarıdaki maddeler ile birlikte dijital dünyada gelişen trendler takip edilerek medya satın alma çerçevesi genişletilip, daraltılabilir.

Tabi medya satın almada en önemli ilk unsur işin uzmanı medya planlama ajansı ile çalışmaktır. Medya planlama konusunda kıdemli bir ajans sizleri doğru hedeflere yönlendirirken, hedef kitle sayınızı da güvenilir bir şekilde artırmaktadır. Medya Vadisi, yılların tecrübesi, ulusal ve uluslararası markaların medya planlama ajansı olup, çalıştığı her kurumun başarısına başarı katmaktadır.

Medya satın alma, medya planlama ile ilgili merak ettiğiniz her şey için yılların güvenilir tecrübesi Medya Vadisi sizi bekliyor.

You may also like

Leave a Comment