Masaüstü Chrome için okuma modu geliyor – Gelene kadar en uygun alternatif Pocket

by Aybike Güzel
0 comment
Google Chrome web tarayıcısının masaüstü uygulaması, mobilde uzunca vakittir bulunan okuma moduna sahip oldu. Şimdilik kararsız beta olan Canary sürümünde olan özellik, kısa mühlet sonra stabil versiyonlara ulaşacaktır.
Tarayıcıların çabucak hemen hepsinde bulunan bu özellik artık bir standart hâline gelmişti. Microsoft Edge, 2015 yılından beri okuma moduna sahipken Safari ve Firefox özelliğe 2017’de sahip olmuştu. Bu üçlünün içinden en gelişmiş olan okuma modu Firefox’a ilişkin diyebiliriz. Firefox, okuma modu için farklı renk temaları, sesli okuma ve metin tekrar boyutlandırma üzere özelliklere sahip.
Android versiyonunda Basitleştirilmiş Görünüm olarak yer alan bu okuma modu, Chrome için yeni bir özellik değil. Masaüstü versiyonda mobilin birebiri ama tekrar isimlendirilmiş olacak bu özellik, birinci olarak Şubat ayında bir kusur raporunda ortaya çıkmıştı.
Özelliği şimdiden kullanmaya başlamak için bilgisayarınıza Chrome Canary’nin son sürümünü yüklemelisiniz. Bunun akabinde “chrome://flags/#enable-reader-mode” adresini tırnaklar olmadan adres çubuğuna yapıştırıp özelliği aktive etmeniz gerekli. Bu tamamlandıktan sonra tarayıcıyı yine başlattığınızda okumak istediğiniz sayfaya gidip üç nokta menüsünden “Distill page” ya da “Sayfayı damıt” ya da Google nasıl çevirmeyi tercih ederse o biçimde karşınıza çıkacak bir seçeneği aktive ederek kullanmaya başlayabilirsiniz. Bize sorarsanız bu kadar uğraşmaya değmez, daha güzel ve kolay bir tahlil var.

Okumayı sevenlere en güzel alternatif: Pocket

Chrome için eklenti takviyesi sunan, taşınabilir uygulamaları (iOS) bol(Android) bol bulunan Pocket, bu bahsettiğimiz okuma modu işini yaparken tıpkı vakitte bir arşiv üzere de çalışıyor ve tüm okumalarınızı organize ediyor. Mozilla altında yer alan Pocket, Firefox kullanıyorsanız tarayıcının dâhili entegrasyonları sayesinde daha da tatlı hâle geliyor. Pocket kullanmak için taşınabilir telefonlarda istediğiniz sayfayı uygulamayla paylaşmak, masaüstünde ise eklentiyi yükledikten sonra Pocket ikonuna tıklamak yetiyor.
Tercih sizin.

You may also like

Leave a Comment