Mars Yörünge Kâşifi, değerli bir kilometre taşını daha geride bıraktı

by Aybike Güzel
0 comment
Mars etrafında bilimsel araştırmalar yapan Mars Yörünge Kâşifi (Mars Reconnaissance Orbiter-MRO), uzaya gönderildiği tarih olan 12 Ağustos 2005’ten beri sayısız ölçüde datayı Dünya ile paylaşıyor.

Mars’ın yörüngesinde iki yıl sürmesi planlanan vazife müddetini kat be kat aşan uzay aracı, yörüngedeki 13 yılını doldurmuş durumda. Daha uzun yıllar NASA’ya hizmet edecekmiş üzere gözüken MRO ile ilgili kurum, yayınladığı bir yazıda birtakım ayrıntılar paylaştı. Uzay aracının elde ettiği birçok muvaffakiyetle ilgili sayısal dataların paylaşıldığı yazıda tahminen de en çok dikkat cazibeli olanı ise MRO’nun Mars yörüngesinde tam 60,000 cins atmış olması.

MRO tarafından toplanan bilgilerin Kızıl Gezegen’in işleyişini anlamamıza ışık tuttuğu söz edilen yazıda, uzay aracının Mars yüzeyine yapılan üç yeni iniş misyonuna de şahitlik ettiği belirtiliyor. NASA, MRO’yu birebir vakitte kelam konusu vazifelere dayanak vermek amacıyla da kullanıyor.

Aşağıda yer alan görselde paylaşılan sayısal bilgiler uzay aracının geride bıraktığı kilometre taşlarını net bir biçimde gösteriyor. Uzay aracının; 361 terabitlik bilgiyi Dünya’ya göndermesi, Mars yüzeyinden elde edilen 1 terabitlik datanın gönderilmesine aracılık etmesi ve 378 binden fazla fotoğraf çekmiş olması üzere ayrıntılar nitekim hayret verici.

NASA’da misyon yapan araştırmacı Dan Johnston, “MRO, bilim insanları ve topluma Mars ile ilgili yeni bir bakış açısı getirdi. Birebir vakitte gezegenin yüzeyine yapılan misyonları destekleyen uzay aracı, bu vazifelerde çekilen fotoğrafları ve yapılan keşiflerle ilgili bilgilerin Dünya’ya gönderilmesini sağladı.” sözlerini kullanmış.

Daha uzun yıllar misyon yapmaya devam edecek

MRO’nun Kızıl Gezegen etrafında attığı 60,000 çeşidin bir son olup olmayacağı sorusunun karşılığı ise “Hayır!” olarak verilmiş. Uzay aracının kullandığı yakıt göz önünde bulundurulduğunda; MRO’nun 2020’li yılları çok net göreceği, hatta işler uygun giderse 2030’lı yıllara bile giriş yapabileceği söyleniyor.

Bu müddet zarfında MRO sayesinde elde edilen bilgiler ve NASA tarafından yapılan bilgilendirmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Lütfen bizi takip etmeye devam edin.

You may also like

Leave a Comment