Makine öğrenme yoluyla marul toplayan robot: “Vegebot”

by Aybike Güzel
0 comment

Tarım eserlerinin toplanmasında makineler uzun bir müddettir kullanılmakta. Buğday ve patates üzere eserler makinelerle kolaylıkla toplanabiliyorken, kimi eserlerin toplanması için insan hassasiyeti ve emeği gerekiyor.

Cambridge Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar ise ikinci duruma el atmış üzere görünüyor. Üniversite bünyesinde üretilen bir robot makine öğrenme tekniğini kullanarak marul toplayabiliyor.

Özellikle marul üzere epeyce hassas yapraklara sahip olan ve toprağa çok yakın bir uzaklıkta yetişen eserlerin toplanması bir epey güç. Bu durum ise “Vegebot” için bir sorun teşkil etmiyor. Robot, otonom bir biçimde tespit ettiği mahsulü kendi başına toplayabiliyor.

 

Yerel bir meyve ve zerzevat yetiştiricisi olan “G’s Growers” ile çalışan üniversite yetkilileri yaptığı açıklamada, “Vegebot, bilgisayarlı görüş sistemi yardımıyla amacını tespit ediyor. Makine öğrenme yoluyla marulun toplanmaya hazır olup olmadığının tespiti akabinde robot sahip olduğu bıçaklar yardımıyla marulu topraktan kesip çıkarıyor.” sözlerini kullanmış.

Çalışmada vazife alan araştırmacı Simon Birrell’e nazaran Vegebot, mahsul toplama konusunda bir insanın suratına henüz ulaşabilmiş değil. Yeniden de ortaya konan gelişme ilerisi için ehemmiyet arz ediyor. Takım önderi Dr. Fumiya Iida da gelişmenin Vegebot ile sonlu kalmayacağını ve ileride farklı çeşit robotların mahsul toplama işlerinde vazife alabileceğini vurgulamış.  

Son olarak, Vegebot ile ilgili Cambridge Üniversitesi tarafından paylaşılan görüntüyü aşağıda izleyebilirsiniz.

You may also like

Leave a Comment