İran Bitcoin’i yasakladı

by Aybike Güzel
0 comment
İran Merkez Bankası’nın teknolojiden sorumlu lider yardımcısı Nasır Hakimi tarafından mahallî basına yapılan bir açıklamada; İran içerisinde Bitcoin ile yapılacak olan her türlü sürecin yasa dışı olduğunu belirtti.
 
Hakimi, Bitcoin hakkında alınan bu kararın, kelam konusu kripto para ünitesinin kara para aklamada kullanılmasına dayandığını ve bu sebeple Para Aklama ile Gayret Yüksek Kurulu’nun Bitcoin’i yasakladığını belirtti. Ayrıyeten Hakimi, fiyat dalgalanmasının çok olması ve yasal riskler içermesi sebebiyle Bitcoin kullanımını tavsiye etmediğini belirtti.
Yapılan açıklamada, Bitcoin’in içerdiği risklerin yanı sıra Bitcoin’i sınırsız halde para kazanmanın bir yolu üzere gösteren ve “piramit usulü” çalışan şirketlerden de bahsedildi. İnsanların bu üslup şirketlere inanmaması gerektiği söylenildi.

 

İran’da güç kullanımının ucuz olması sebebiyle Bitcoin madencileri epeyce artmıştı. Yetkililer, her Bitcoin madenciliği makinesinin bir günde, 24 konutun günlük elektrik kullanımıyla birebir derecede güç harcadığını belirtti.

İran polisi, son haftalarda İran’ın çeşitli yerlerinde düzinelerce yasa dışı Bitcoin çiftliği tespit etmişti. Yasa dışı Bitcoin madenciliği yapanlar, boşaltılmış fabrikaları Bitcoin madenciliği için kullanıyorlardı. Yetkililer, geçtiğimiz günlerde Tahran’da şu ana kadar buldukları ortasındaki en büyük yasa dışı Bitcoin madencilik çiftliğini bulmuştu. Tahran’daki bu büyük yasa dışı Bitcoin madencilik çiftliğinin günlük güç tüketimi, 60 konutun bir yılda kullandığı elektrik ölçüsüyle birebirdi.

İran’daki birçok insan, yaptırımlar sebebiyle, milletlerarası alanda Bitcoin ile para transferi yapıyordu. Hakimi tarafından yapılan açıklamayla duyurulan yeni yasakla bu kullanım da artık ortadan kalkacak. 

You may also like

Leave a Comment