L&M isimli bir hacker, araçların motorlarını hareket halindeyken durdurabiliyor

by Aybike Güzel
0 comment

 

Kimliği şimdi belirlenemeyen ve isminin L&M olduğunu belirten bir bilgisayar korsanı, iki tanınan araç takip yazılımına sızarak bunları denetim edebildiğini gösterdi. Yazılımları denetim eden şahıs, bu sayede hem araçların pozisyonunu tespit ediyor hem de şoförlerin şahsî bilgilerine ulaşabiliyor. Hacker daha da ileri gidip isterse araçların motorlarını da durdurabileceğini argüman ediyor.
 

Motherboard’a yaptığı açıklamada L&M, şirketlerin araç filolarını takip ederken en çok kullandığı iTrack ve ProTrack isimli yazılımlara sızdığını tabir etmiş. Zayıf olan siber güvenlik anlayışına dikkat çekmek istediği için bu cins bir harekete giriştiğini argüman eden bilgisayar korsanı çarpıcı bir bilgiyi de paylaşmış.

Uygulamaların Android sürümlerini tersine mühendislik prosedürüyle kıran hacker, kullanıcılara; birinci kayıt anında otomatik olarak belirlenen ve standart olan “123456” şifresinin tanımlandığını fark etmiş. Daha sonra kaba kuvvet yöntemiyle milyonlarca kullanıcı ismini ele geçiren L&M, yazdığı bir kod sayesinde elindeki kullanıcı isimleri ve standart olan şifreyle sunuculara bağlanmış. Bilgisayar korsanı bu sayede şifreleri birebir kalan 27,000’den fazla hesaba erişim sağladığını ve bunlardan istediği dataları aldığını tabir etmiş.

 

Uygulama üzerinden araçların haritadaki pozisyonlarını da görüntüleyebilen bilgisayar korsanı, uygulamalarda bulunan “motoru durdur” seçeneğini ise hayati sonuçlar doğurabileceği gerekçesiyle etkin hale getirmemiş. Kelam konusu seçeneğin araçlar 20 km/s suratlarında seyrederken kullanılabileceği vurgulanıyor.

“İstersem dünya çapında trafik kaosu oluşturabilirim” biçiminde açıklamalarda bulunan bilgisayar korsanı, yüz binlerce aracı denetim edebileceğini argüman ediyor.

Şirketlerden istediğini elde etmiş 

iTrack ve ProTrack’i geliştiren şirketlerle çalışan müşterilerin güvenliği ve emniyeti için bahsi geçen firmalardan fidye isteyen L&M, “Hedefim şirketler, müşteriler değil. Müşteriler bu cins şirketlere güvendiği için risk altındalar. Şirketler ise güvenliği bir kenara bırakmış yalnızca daha fazla para kazanma peşindeler.” halinde açıklamalarda bulunmuş.

Güvenlik ihlali haberlerini reddeden ProTrack, kullanıcılara şifrelerini değiştirme istikametinde ileti gönderdiğini ise kabul ediyor. iTrack ise gelişen durumla ilgili şimdi bir açıklama yapmış değil. Lakin L&M, şirketlerden istediğini aldığını ve daha fazla yorum yapmak istemediğini söylemiş.

You may also like

Leave a Comment