Lilium’un gerçek boyuttaki elektrik motorlu prototip uçağı birinci kere uçtu

by Aybike Güzel
0 comment

 

2016 yılında bir havacılık teşebbüsü olarak hayatına başlayan Almanya merkezli Lilium isimli şirket; beş kişi kapasiteli, dikine kalkış yaptıktan sonra havada yatay uçuş moduna geçebilen ve tek şarjla önemli mühletler havada kalan elektrikli uçak fikriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.

2017 yılının Nisan ayında ise şirket, uçağın iki kişilik prototipi ile bir deneme yapmış ve uçağın havadayken dikey kalkış modundan yatay uçuş moduna geçiş anını tanıtmıştı. Kelam konusu tanıtım akabinde 90 milyon dolarlık bir bütçe elde etmeyi başaran şirket, uçağın beş kişilik prototipi üzerinde çalışmaya başlamıştı.

Geçen müddet zarfında uçağın dizaynında büyük ilerleme kaydeden Lilium, sonunda uçağın beş kişilik tam ölçekli prototipi ile yaptığı birinci dikey kalkış misyonunu muvaffakiyet ile tamamladı. 

Trafik sıkıntısına pak ve sessiz bir tahlil bulmak maksadıyla ortaya çıkan şirket ve geliştirilen uçan taksinin, kentlerde konuşlandırılacak belirli noktalara iniş kalkış yapabileceği ve yer trafiğinde yaklaşık 55 dakika süren bir seyahati 5 dakikada tamamlayabileceği tabir ediliyor.

Tek şarjla 300 km mesafe 

Katlanabilir iniş kadroları, elektronik uçuş kumanda sistemi ve toplam 36 adet elektrik motoruna sahip uçağın; 300 km/s suratlarına ulaşabilirken, tek şarjla 300 km ara kat edebileceği söz ediliyor.

Uçağın test uçuşu kapsamındaki hislerini paylaşan şirketin CEO’su Daniel Wiegand, “Havacılık şirketleri için birinci uçuşlar her vakit en kritik anlar olmuştur. Bu kapsamda Lilium Jet, kendisinden beklenenleri tam olarak yerine getirerek, bütün komutlarımıza vaktinde yanıt vermiştir.” tabirlerini kullanmış. CEO bir sonraki misyonun ise uçağın, dikey uçuş modundan yatay moda kusursuz bir şeklide geçirilmesi olduğunu belirtmiş.

Şirket, 2025 yılı itibariyle uçan taksilerin kentlerde hizmet vermeye başlamasını umuyor. Klasik taksilere ödenen seyahat fiyatına yakın maliyetler oluşturacağı düşünülen uçan taksiler için akıbetin, havacılık denetleme kurumlarının alacağı kararlar sonucu aşikâr olacağı söyleniyor.

Foto Galeri | 7 Görsel Görüntüle

You may also like

Leave a Comment