Külçe Altın Nedir?

by Aybike Güzel
0 comment

Altın madeni doğada özgür şekilde bulunabilmesi ve rahatça işlenebilmesi şeklinde özellikleri sebebiyle insanoğlunun ilgisini çekmiş ve ilkçağlardan beri güvenilir liman hususi durumunu korumuştur. Altın periyodik cetvelde AU sembolü ile gösterilir ve 197 kütle ağırılığı ile öteki metallere kıyasla yoğunluğu yüksek olan yumuşak, işlenebilir, parlak ve sarı renkli bir elementtir. Altın, 1064 derecede ergimeye adım atar ve 2856 derecede kaynama sıcaklığına ulaşır. Altın kelimesinin Latince yazılışı Aurum’dur. “Aurum” ışıldayan, parıldayan anlamına gelmektedir. Hava ve sudan etkilenmediği için hiç bir vakit paslanmaz ve kararmaz.

Döviz kurları alanında saflığı yüzde ile anlatım edilirken mücevher endüstrisinde karat olarak anlatılır. Buna gore 24 ayar külçe altın %100 saf altını, 22 ayar külçe altın %91.6 saf altını,18 ayar külçe altın %75 saf altını ve 14 ayar altın ise %58,5 oranında saf altını ifade eder. Altına farklı metallerin ilave edilmesi ile farklı renkte alaşımlar elde edilmektedir. Bu yöntemle günümüzde altın yatırım amacıyla külçe, düğünlerde takı amacıyla sarrafiye (çeyrek altın, yarım altın, tam altın, gremese altın ve ziynet beşli) ve farklı ayarlarda küpe, kolye, bileklik gibi şekillerde üretilip satışa sunulmaktadır.

Yatırım amacıyla üretilen külçe altınlar (gram altın, altın gram) 24 ayar olarak üretilmektedir. 24 ayar külçe altınlar Türkiye’de, 1 gram külçe altın, 2,5 gram külçe altın, 5 gram külçe altın, 10 gram külçe altın, 20 gram külçe altın, 50 gram külçe altın, 100 gram külçe altın, 250 gram külçe altın, 500 gram külçe altın ve 1 kilogram külçe altın benzer biçimde üretilmektedir. Bugün 1 gram altın 200-210 Türk lirası’ndan (01.12.2018) satılmaktadır. Dolayısıyla 1 kg altın 200-210 bin Türk lirası değerdedir.  AltunGold.Com internet sitemiz üzerinden yukarıda sayılan değişik ağırlıklardaki külçe altınlara (gram altın, altın gram) en uygun ve avantajlı fiyatlardan sahip olabilirsiniz. AltunGold.Com üzerinden satın alınan külçe altınlar değeri itibariyle kıymetli olmasından ötürü müşterilerimize sigortalı olarak aynı gün kargoya verilerek süratli ve emin bir biçimde gönderilmektedir. Aynı zamanda AltunGold.Com, müşterilerine 0.995 saflıkta veya 0.999 saflıkta 24 ayar gram altınları banka havalesi (elektronik altın, gram altın havale, online altın, altın transfer) ile satın alma imkanı da vermektedir.

You may also like

Leave a Comment