Kampçılara özel elektrikli pickup: Rivian R1T Camper

by Aybike Güzel
0 comment

R1T ismini verdiği elektrikli pickup modeliyle büyük ses getiren Rivian, artık de aracın ‘Camper’ ismindeki versiyonuyla macera tutkunlarının ilgisini çekmeye hazırlanıyor. Rivian R1T’nin Camper versiyonu, offroad tutkunları ve kampçılara özel olarak düzenlenen Overland Expo West 2019’da sergileniyor.

Elektrikli ocağa sahip bir taşınabilir mutfak 

Rivian R1T Camper, 10 yıllık geçmişe sahip fuarda sergilenen birinci elektrikli araç olma özelliği taşıyor. Standart R1T elektrikli pickup’ın kendine has özellikleri, kampçı versiyonunda daha fonksiyonel bir hal almış. Örneğin; R1T’nin kabini gerisinde iki taraftan da ulaşılabilen geniş bir depolama tüneli bulunuyor. Bu tünel, aracın kampçı versiyonunda taşınabilir mutfağa dönüştürülmüş. Dışarı hakikat kaydırılabilen bu alan içerisinde pek çok çekmece, yemek hazırlamak için tezgah, su ısıtıcı ve elektrikli ocak mevcut. Bu ocak, aracın geniş batarya paketinden güç alıyor.

Rivian R1T Camper, taşınabilir mutfağa ek olarak bir de çadıra sahip. Kasanın üzerine oturtulan bu iki kişilik çadıra merdivenle erişiliyor. Bunun yanı sıra, güneşin bunaltıcı sıcağından yahut sağanak yağmurdan korunabilmek için geniş bir de tente mevcut. Elektrikli Rivian R1T’nin kampçı versiyonunda daha ne üzere farklılıklar olduğu şimdi aşikâr değil. Ancak bu özelliklerle bile macera tutkunlarının ilgisini çekecek üzere görünüyor.

1 haftalık kullanımda bataryanın yalnızca %11’ini kullanıyor

Hem tasarımı hem de teknik özellikleriyle göz dolduran Rivian R1T; 105 kWh, 135 kWh ve 180 kWh olmak üzere üç farklı batarya seçeneğiyle tercih edilebiliyor. Bu da aracın 650 kilometreye kadar menzile sahip olmasını sağlıyor. Her bir tekerleğinde 147 kW güç üreten elektrik motoru bulunan Rivian R1T, toplamda 14,000 Nm üzere etkileyici bir tekerlek torkuna sahip.

180 kWh’lık bataryaya sahip bir kampçı versiyonun, 1 haftalık ışıklandırma ve ocak kullanımında bile bataryanın yalnızca %11’ini kullandığı verilen bilgiler ortasında.

Foto Galeri | 9 Görsel Görüntüle

You may also like

Leave a Comment