Intel krizinde en ağır darbeyi RISC-V aldı

by Aybike Güzel
0 comment
Son yılların en büyük kâr kaybını yaşayan Intel geçen yıldan bu yana pek çok kıymetli kısmını kapattı ve gruplarını dağıttı. 2023 yılında da firma sürat kesmeden grupları dağıtmaya devam ediyor.

Intel’den kritik kararlar

Geçen yılın son çeyreğini de düşüşle kapatan Intel’in yeni yıldaki birinci icraatı iki kıymetli projeyi rafa kaldırmak oldu. Birinci olarak ağ anahtarları üreten kısım kapatılıyor. 2019 yılında Barefoot Networks teşebbüsünü satın alan Intel, ağ anahtarlarına yönelik olarak Tofino yongalarını piyasaya sürmüştü. Firma elde edilen muvaffakiyetten tatmin olmayınca yatırımları kesme kararı aldı. Tofino serisine bundan sonra yeni bir model eklenmeyecek lakin mevcut eserlere dayanak devam edecek.

İkinci olarak şimdi yeni bir proje olan RISC-V Pathfinder destek programı da krizden nasibini aldı. ARM’ın en büyük rakibi olarak gösterilen açık kaynak RISC-V yongalarının nasıl geliştirilmesi gerektiği ile ilgili geçen yılın sonlarında hayata geçirilen Pathfinder programı da kapatılıyor. Intel bundan sonra RISC-V gelişimleri için dayanak sunmayacak. Intel’in döküm alanında yeni müşteriler bulmayı ümit ettiği RISC-V macerası da böylelikle sona ermiş oldu.

You may also like

Leave a Comment