Intel, Apple ve Qualcomm mutabakatından ötürü 5G modem işinden çıktığını kabul etti

by Aybike Güzel
0 comment

İçinde bulunduğumuz yılın teknoloji tarafındaki en büyük olaylarından biri hiç şüphesiz Apple ve Qualcomm’un mutabakata varması. İki firma ortasında yıllardır süren davalar sürpriz bir gelişmeyle sonlandırıldı. Mutabakat açıklandıktan kısa bir mühlet sonra ise Intel’in telefonlar için 5G modem işinden çıktığı açıklaması gelmişti. Intel, Apple ve Qualcomm muahedesi yüzünden bu kararı verdiğini kabul etti.

Tahmin ediliyordu

Intel, Apple ve Qualcomm üçlüsü ortasında yaşanan olaylar hakkında iki farklı görüş bulunuyordu. Bunlardan birincisi Intel’in 5G işinden çıkmaya karar verip bunu Apple’a bildirmesi ve Apple’ın da Qualcomm ile anlaşmak zorunda kalması. İkincisi ise Apple ile Qualcomm’un mutabakatı sonrası Intel’in telefonlar için 5G işinden çıkmaya karar vermesi görüşüydü. Varsayımlar ikincinin gerçek olduğuna yönelikti fakat bugüne kadar net bir şey söylenemiyordu. Intel CEO’su Bob Swan yaptığı açıklama ile durumu netleştirmiş oldu.

“Apple ve Qualcomm’un duyurusu ışığında, bu teknolojiyi akıllı telefonlar için sunarken para kazanma istikametindeki beklentilerimizi değerlendirdik ve şimdi bir yol göremediğimize karar verdik.”

The Wall Street Journal’a üstteki açıklamayı yapan Swan, Intel’in Apple ve Qualcomm mutabakatı yüzünden bu kararı verdiğini bizlere gösterdi.

Daha evvelki haberlerimizde paylaştığımız üzere bu durum Intel’in 5G pazarından eksiksiz çekildiği manasına gelmiyor. Firma, bilgisayarlar ve öbür akıllı konut aygıtlarına odaklanacak. iPhone’lar için de 4G modem üretimine devam edecek. Her halükârda Apple üzere kıymetli bir müşteriyi kaybetmek olağan ki Intel için pek âlâ gözükmüyor.

You may also like

Leave a Comment