Intel açığın ortaya çıkmaması için rüşvet mi teklif etti?

by Aybike Güzel
0 comment

Yonga dünyasında Intel işlemcilerde yeni ortaya çıkarılan 4 farklı donanım açığının yankıları sürerken Hollandalı bir yayın farklı bir tez ortaya attı. Intel açıkların bilinmeyen kalması için kıymetli para mükafatları teklif etmiş.

Rüşvet mi kural mı?

Yayın organının savına nazaran RIDL (rouge in-flight veri load) açığını bulan Amsterdam Üniversitesi araştırmacıları ile irtibata geçen Intel, 40 bin dolar teklif etti ve karşılığında açığın kendisinde gizli kalmasını istedi. Sonrasında teklifini 120 bin dolara çıkardı lakin grup bunu reddetti.

Aslında yayın organının belirttiği üzere bir rüşvet yahut gerçekleri gizleme formunda bir atılımdan bahsetmek ne kadar gerçek olur bilemiyoruz. Bilindiği üzere Intel’in açıkları bulan şahısları ödüllendirdiği bir programı var ve bu programa katılmak isteyen araştırmacılar buldukları açığı kimseyle paylaşmamak zorunda.

Keşfedilen açıklar rapor halinde Intel’e sunuluyor ve Intel açığa kesin bir yama bulana kadar kamuoyu ile paylaşmıyor. Yamalar kullanıma sunulduğunda da açıkla ilgili genel bir bilgilendirme yapılıyor. Intel ödül programının kuralları bu formda. Muhtemelen Intel gruba bu programı önerdi. Şayet takım ödül programına katılsaydı yönergeler gereği açığı kamuoyu ile paylaşamayacaktı.

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan 4 yeni açık hatırlanacağı üzere şahsî dataların çalınmasına kadar giden bir sürece sebebiyet verebiliyor. Bu açıkların yamanması ise Intel işlemcilerde kıymetli performans kayıplarına neden olacak.

 

You may also like

Leave a Comment