Intel 3D XPoint bellekleri için yeni tesis arayışında

by Aybike Güzel
0 comment
 
Yarıiletken devi Intel Micron’a devredeceği 3D XPoint fabrikalarının akabinde üretime devam edebilmek ismine kendisine yeni bir üretim tesisi arayışına girdi. Firmadan gelen açıklamalara nazaran Intel Çin’deki bir tesis üzerinde düşünüyor.

Utah’taki fabrikadaki payları Micron’a satma hazırlığındaki Intel bir yandan da 3. jenerasyon 3D XPoint belleklerini üretebileceği yeni bir yer arayışı içerisine yavaş yavaş girmiş durumda. 2020 yılına kadar Micron’dan Optane belleklerinin kalbinde yer alacak yongaları tahsil etme hakkını da bir yandan elinde tutan firma bu yılın başlarında New Mexico’daki bir kompleks’e işaret etmişti.
 
Öbür taraftan CEO’nun argümanlarına nazaran Intel Çin’deki Fab 68’deki NAND Flash üretimini kısma kıymetine 3. jenerasyon 3D XPoint üretimini Fab 68’e taşıyabilir.

NAND Flash üretimine devam 

Öyle ya da bu türlü Intel her ne kadar 3D XPoint üzerinde eğilse de firma GB başına maliyet kanadında NAND Flash’larla ulaşılan düzeylere ulaşılması için önünde uzun bir yol olduğunun farkında.
 
Bunun için de 64 katmandan 96 katmana kadar ölçeklediği 3D NAND Flash’ların maliyetini azaltmayı hedefleyen yonga devi pazardaki SK Hynix üzere başka büyük oyuncuların tersine kapasite artışına gitmeyi ise düşünmüyor.

Intel kârını arttırmak istiyor 

Tabi Intel’in de pazardaki öbür oyuncular üzere son periyotta gerçekleşen fiyat düşüşlerinden rahatsız olduğunu unutmamak gerek. Yani Intel de önümüzdeki periyotta üretimini azaltacak. Haliyle bir yandan üretim maliyetlerini kısmayı amaçlayan firmanın fiyatları da kasıtlı olarak arttırmasıyla önümüzdeki periyotta kar marjını daha üst düzeylere çıkarmayı amaçladığı aktarılan öbür ayrıntılar ortasında.
 
 
Buna rağmen geçtiğimiz günlerde paylaştığımız haberde de yer verdiğimiz üzere SSD’lerdeki fiyat düşüşü ivmesini kaybederek ilerlese de sene sonuna kadar devam edecek. SSD almak isteyenlerin bu yılı güzel değerlendirmesi gerek anlayacağınız. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

You may also like

Leave a Comment