Huawei bir ülkede daha yasaklanabilir: İşte nedeni

by Aybike Güzel
0 comment
Bildiğiniz üzere dünyanın en büyük teknoloji şirketi olma yolunda ilerleyen Huawei, ABD yaptırımları nedeniyle sert darbeler aldı. O denli ki birçok ülke, 5G ya da telekomünikasyon ağlarında Huawei ve ZTE üzere Çinli firmaların ekipmanlarına kısıtlama getirdi. Son olarak bu ülkeler ortasında Portekiz de dahil olabilir. Ülkenin güvenlik riskleri nedeniyle, 5G ağındaki donanımlara yasak getireceği söyleniyor.

Çinli şirketlere karşı yaptırımlar artıyor

Yeni paylaşılan raporlara göre Portekiz Siber Güvenlik Kurulu, Çinli tedarikçilerden gelen eserlerin ülkenin kablosuz ağ güvenliği konusunda “yüksek risk” oluşturduğunu söyledi. Raporda Huawei’den özel olarak bahsedilmiyor. Lakin Bloomberg, Portekiz hükümetinin Avrupa Birliği dışındaki tedarikçilerden ya da NATO yahut OCED üyesi olmayan ülkelerden 5G ekipman tedarikine kısıtlama getirdiğini bildirdi.

Konu hakkında yapılan bir açıklamada Huawei sözcüsü, “Son yirmi yılda Huawei, kablosuz ağlar oluşturmak ve milyonlarca insanı birbirine bağlayan kaliteli hizmetler sağlamak için Portekizli operatörlerle çalıştı. Geçerli tüm yasa ve düzenlemelere uymaya ve eser ve hizmetlerimize güvenen Portekizli müşterilere ve ortaklara hizmet vermeye devam edeceğiz.” dedi. Ayrıyeten yetkili isim, şirkete yönelik rastgele bir bilgilendirme paylaşılmadığını belirtiyor.

Financial Times’a nazaran Portekiz, son yıllarda kişi başına en fazla Çin yatırımı alan ülkelerden biri oldu. O denli ki ülkenin en büyük kablosuz taşıyıcılarından Altice Portekiz, Huawei’nin 5G ekipmanlarını kullanmak için 2018 yılında büyük bir muahede imzaladı. Yeni karar onaylandığı takdirde, Portekiz’in yakın vakitte Huawei ve Çinli ekipmanlara kısıtlama getiren Kanada ve Danimarka, İsveç, Estonya, Letonya ve Litvanya dahil olmak bir dizi Avrupa ülkesi ortasına katılacağını söyleyebiliriz. 

You may also like

Leave a Comment