Hotspot nedir? Telefonda hotspot (internet paylaşımı) nasıl yapılır?

by Aybike Güzel
0 comment

Havaalanları, AVM’ler, cafeler, parklar, restoranlar, her yerde fiyatsız internete bağlanmanız için WiFi hotspot alanları var. Hotspot, herkesin kullanımına açık, ortak ağlardır. Hotspot, WiFi ağına bağlanamadığınız durumlarda telefonunuzun internetinden kullanarak ilişkiyi sürdürmenizi sağlayan, bazen hayat kurtarıcı bir özellik. Bu rehber yazıda hotspot nedir, telefonda hotspot özelliği nasıl kullanılır? anlatıyoruz. Hotspot ne demek ile başlayalım.

Hotspot nedir 🌐

Hotspot nedir kısaca; Hotspot, akıllı telefon, tablet üzere taşınabilir aygıtlarınızı internete kablosuz olarak bağlamanızı sağlayan şahsî erişim noktasıdır. Teknik olarak hot spot nedir? Şahsî erişim noktası olarak da isimlendirilen Hotspot, çoklukla WiFi kullanarak, kablosuz lokal alan ağı (WLAN) aracılığıyla internet servis sağlayıcısına bağlı bir router (yönlendirici) ile internete erişebildiğiniz fizikî bir pozisyondur. Bu pozisyon, halk ortasında WiFi hotspot yahut WiFi temas noktaları olarak geçer. Hotspot internet, havaalanı, cafe, otel, AVM üzere herkesin kullanımına açık bir yerde olabilir. Birtakım yerlerde genel kullanıma açık WiFi ağları fiyatlı olsa da, genelde bu WiFi noktalarından internete bağlanmak ücretsizdir.

WiFi Hotspot nedir 🔗

Kablosuz hotspot nedir açıklamak gerekirse; mesken yahut ofis ağınızdan uzaktayken, bilgisayarınızı, akıllı telefonunuzu yahut öbür bir aygıtı kullanarak WiFi ağına bağlanmanıza müsaade veren internet erişim noktasıdır. Birçok kent, iş yeri ve başka kuruluşlar, halkın kullanımına açık WiFi noktaları sunuyor. Bu erişim noktaları, bazen telefonun taşınabilir internetinden daha süratli internete bağlanmanızı sağlar. Herkesin bağlanabildiği WiFi erişim noktası, konut yahut ofis WiFi ağı üzere çalışır. WiFi hotspot menzili, gücü, suratı ve fiyatı bulunduğunuz pozisyona nazaran değişebilir. Lakin WiFi erişim noktası, konutunuzdaki WiFi ağıyla büsbütün birebirdir; tıpkı mesken WiFi ağını kullanır üzere bir WiFi erişim noktasına bağlanabilir ve kullanabilirsiniz.

Telefonda hotspot nedir 📱

Telefonda hotspot nedir? diye soracak olursanız; akıllı telefonunuzda yerleşik olarak bulunan ve kapsama alanındaki öteki aygıtlara WiFi ilişkisi sağlayan bir kablosuz erişim noktasıdır. Konuttaki kablolu/kablosuz internetinize benzeri biçimde çalışır, internet erişiminizi sağlamak için sadece hücresel sağlayıcınızdan gelen taşınabilir dataları kullanır. Seyahatteyseniz, bir tatil yerindeyseniz, konut internetiniz kesildiyse kablosuz ağ arıyorsanız, telefonunuzun WiFi hotspot özelliğini kullanabilirsiniz. Hotspot üzerinden internete bağlanmak, acil durumlarda hayat kurtarır lakin günlük kullanım için pek ülkü olduğu söylenemez.

Normal WiFi hotspot fizikî bir pozisyona bağlıyken, mobil hotspot, dizüstü bilgisayarınızı, tabletinizi yahut öteki bir telefonu internete bağlamak için akıllı telefonunuzun hücresel kontağını kullanarak bir taşınabilir erişim noktası oluşturmanızı sağlar. Tethering olarak isimlendirilen bu süreç, taşınabilir hotspot olarak geçse de, operatörlerin de abonelerine hotspot irtibatı sağlayan özel aygıtları bulunmakta. Telefondan hotspot ilişkisi kurmak size çok daha uyguna mal olur lakin daha fazla aygıta bağlanma, daha yüksek suratları destekleme üzere avantajları olmakla birlikte ağır kullanım için ülküdür.

İnternet sürat testi nasıl yapılır?

1 ay evvel eklendi

Hotspot nasıl kullanılır ❓

Bir telefonun kablosuz erişim noktası, kullanabileceğiniz en kolay ve en uygun fiyatlı hotspot tahlilidir. Akıllı telefonunuzun donanımına yerleşik olarak gelir, bir butona dokunarak açabilir ve taşınabilir internet paketinizden harcarsınız. Her vakit çok fazla bilgi harcamazsınız ve genelde bağlayabileceğiniz bir aygıt sonu (10 – 15) vardır. Birkaç dokunuşla dizüstü bilgisayarınız, tabletiniz ve başka bağlı aygıtlarınız için internet teması sağlayabilirsiniz.

Telefonunuzda bir hotspot kurmak için, ayarlar menüsünü açın, WiFi hotspot (kişisel erişim noktası, personal hotspot, taşınabilir hotspot yahut tethering ismiyle da görebilirsiniz) olarak işaretlenen kısma gidin ve açın. Birçok telefonda hotspot özelliği vardır, çalışması için tek gereksiniminiz olan taşınabilir internet ilişkisi. iPhone ve Android telefondan hotspot internet nasıl kullanılır, hotspot nasıl bağlanır? gelin bakalım.

Hotspot nasıl açılır (iPhone) 👇🏻

iPhone’da hotspot açma süratli ve kolaydır.

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Kişisel Erişim Noktası’na gidin.
 3. Kişisel erişim noktasını açmak için gri butona tıklayın.
 4. Diğerleri katılabilsin seçeneğini de açın.
 5. WiFi parolasına dokunarak bir şifre belirleyin.
 6. iPhone’unuzun hotspot irtibatını açtıktan sonra, internet irtibatı sağlayacağınız aygıtta WiFi ağları ortasında görünecektir.
 7. Normal WiFi ağına bağlanır üzere bağlanabilirsiniz.
 8. Telefonunuzda ekran üstünde çıkan yeşil çubuk, hotspot kontağının etkin olduğunu gösterir.

Hotspot nasıl açılır (Android) 👇🏻

Android telefonda hotspot açma modele nazaran farklılık gösteriyor fakat genelde hotspot yahut tethering araması yaparak erişim noktasını bulabilirsiniz. Hotspotu açtıktan sonra aygıtın WiFi menüsünden hotspotunuzun ismini seçip şifreyi girerek internete muhtaçlık duyan aygıta bağlanabilirsiniz.

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Bağlantılar’a gidin.
 3. Mobil erişim noktası ve internet paylaşımı seçeneğine dokunun.
 4. Mobil erişim noktası’na dokunun ve açık pozisyona getirin.
 5. WiFi paylaşım seçeneğinin açık olduğundan emin olun.
 6. Mobil erişim noktası menüsü altından hotspot ağının ismini, şifresini değiştirebilirsiniz.

Modem WiFi şifre değiştirme nasıl yapılır?

1 ay evvel eklendi

Hotspot paketi nedir ℹ️

Hotspot paketi, telefonunuzun internet paylaşımı özelliğini kullanırken kendi paketinizden harcamamanız için, operatörlerin başka olarak sunduğu internet paketleri. Örneğin; Turkcell hotspot paketi aldınız. Hotspot 6 GB, 10 GB, 25 GB, 50GB üzere çeşitli hotspot internet paketi mevcut. Hotspot açıkken 10 GB data harcayabilirsiniz, aşarsanız kendi tarifeniz üzerinden ücretlendirilirsiniz. Hotspot paketi Turkcell faturalı aboneler için ayda 1 kere kullanımlı sonludur ve iptal edilmediği sürece her ay yenilenir. Faturasız müşterilere 1 ay içerisinde 4 sefer alma hakkı tanınır. Hotspot paketleri faturasız sınırlarda her ay yenilenmez, kullanılmak istenen ay tekrar alınır. Turkcell hotspot nedir? yanıtladığımıza nazaran, hotspot internet nasıl kullanılır konusuna geçebiliriz.

Turkcell hotspot nedir 📱

Turkcell hotspot paketi seçenekleri çok fazla. Hotspot 2 GB, 4 GB, 6 GB, 10 GB, 25 GB ve 50 GB paket seçeneğiniz var. En çok tercih edilen Hotspot 6 GB ve Hotspot 10 GB. Turkcell hotspot internet paketlerini incelediğinizde üstün hotspot paketlerini göreceksiniz. Muhteşem hotspot nedir? diye soracak olursanız, kurumsal faturalı ses çizgisi sahibi abonelerin faydalanabildiği hotspot paketi. Harika hotspot paket dahilinde sunulan taşınabilir hotspot kotanızı doldurmanız durumunda hotspot kullanımınız mevcut tarifeniz üzerinden devam eder, taşınabilir internet paketiniz yoksa sürat 1Kbps’e düşürülür; yani kullanımı sürdüremezsiniz. Olağan hotspot paketlerinde olduğu üzere, iptal edilmediği sürece her ay yenilenir.

Turkcell hotspot internet nasıl kullanılır 👇🏻

 1. Telefonunuzun Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Kişisel Erişim Noktası’na girin.
 3. Kişisel erişim noktasını açık pozisyona getirin.
 4. WiFi parolasına dokunun ve değiştirin.
 5. Bilgisayarınızda WiFi ağları ortasında iPhone’u bulup bağlanın.
 6. İnternet paylaşımı (WiFi hotspot) faal olduğu sürece telefon ekranında yeşil bar görünür.

Vodafone hotspot nedir? Vodafone abonelerinin sıkça sorduğu soruların başında geliyor. Kısaca telefonun internetini paylaşma imkanı veren bir özellik diyebiliriz. Telefonunuzun internetini dizüstü bilgisayarınız, tabletiniz yahut diğer bir telefonla paylaşmanıza müsaade verir. Vodafone hotspot paketi sunmuyor; Turkcell üzere özel hotspot paketleri yok. Lakin limitsiz tarifeyi de kullansanız hotspot kullanımınız sonlu. Vodafone’un kendi belirtmese de, paket bağımsız 15 GB hotspot kullanım hakkınız var.

Hotspot 2.0 nedir ❓

WiFi sertifikalı geçiş noktası olarak da bilinen Hotspot 2.0, WiFi ağları ortasında ve WiFi ile hücresel ağlar ortasında kesintisiz sirkülasyon sağlayan, herkesin kullanımına açık kablosuz ağlar için bir standart. IEEE 802.11u standardını temel alır. Akıllı telefonlar ve tabletlerin çıkmasıyla, hücresel ağlardaki data tüketimi ve yükü kıymetli ölçüde arttı. Hotspot 2.0, çok az elle müdahale gerektiren yahut hiç müdahale gerektirmeyen hücresel ağ gibisi sirkülasyona imkan tanır ve kullanılabilir olduğunda otomatik olarak WiFi ağına geçmenize imkan verir.

Hotspot 2.0, sadece WPA2 802.11x kurumsal güvenliğiyle çalışır. Hotspot 2.0 özelliğini ayarlamak istiyorsanız, evvel güvenlik modu kısmındaki bedeli WPA2 olarak ayarlamalı ve 802.1x seçeneğinin seçili olduğundan emin olmalısınız.

Bluetooth tethering nedir ❓

Bluetooth tethering, WiFi Hotspot’a epey misal; telefonun kendi internet kontağını Bluetooth üzerinden bilgisayar ve diğer bir aygıtla paylaşmanıza müsaade verir. İlişki Bluetooth aracılığıyla sağlandığından, Wifi erişim noktasına kıyasla daha yavaş bir ilişki alırsınız. Pekala, Bluetooth tethering ne vakit kullanılır? Telefonunuz WiFi hotspot üzerinden WiFi paylaşımını desteklemiyorsa yahut pil tasarrufu yapmak istiyorsanız, Bluetooth üzerinden WiFi paylaşımını seçebilirsiniz. Pekala, Bluetooth internet paylaşımı nasıl yapılır?

Bluetooth internet paylaşımı (iPhone) 👇🏻

 1. Ayarlar uygulamasına girin.
 2. Hücresel altında Şahsî Erişim Noktası’na dokunun.
 3. Diğerleri katılabilsin açık olmalı.
 4. iPhone’u bilgisayarınızla eşleyin. (iPhone’da eşle yahut bilgisayarda çıkan kodu girin.)
 5. Bilgisayardan iPhone’unuza bağlanın.

Bluetooth internet paylaşımı (Android) 👇🏻

 1. Telefonunuzun Bluetooth’unu açın.
 2. Kablosuz ve ağlar kısmına gidin.
 3. Mobil erişim noktası ve internet paylaşımı’nı seçin.
 4. Mobil erişim noktası’nı açın.
 5. Telefonunuzu interneti paylaşacağınız aygıtla eşleştirin.
 6. Telefonunuzda internet paylaşımı açın olmalı.
 7. Bilgisayarda Ayarlar’a girin.
 8. Aygıtlar ve yazıcı kısmında telefonunuzun simgesine sağ tıklayın.
 9. Erişim noktasını kullanarak bağlan seçeneğine tıklayın.

Hotspot Shield nedir, ne işe fayda 🤔

Hotspot Shield, fiyatsız ve herkesin bağlanabildiği WiFi ağlarında güvenlik ve gizliliğinizi sağlayan bir VPN hizmetidir. İnternette özgürce gezinmenizi sağlar, dilediğiniz haber, toplumsal medya, akış hizmetlerinin içeriğine erişmenize yardımcı olur. İnançlı VPN teknolojisini kullanarak Chrome tarayıcısı ile girdiğiniz site arasında şifreli bir kanal üzerinden süratli VPN kontağı sağlar. Gerçek IP adresiniz gizlenir ve engellenen (yasaklanan) sitelere erişmenizi sağlar. Hotspot Shield indirmesi fiyatsız lakin premium özellikleri fiyatlı olarak sunan en süratli VPN programlarından biridir.

WiFi Map nedir 🗺

WiFi Map nedir? WiFi Map, dünya genelinde fiyatsız internete bağlanabileceğiniz WiFi noktalarını bulmanıza yardımcı olan bir site. Dünyanın hangi kentinde nerelerde WiFi hotspot internet alanları var, kolaylıkla bulabiliyorsunuz. İster internet tarayıcınız üzerinden, ister Android telefon/iPhone’unuza indireceğiniz uygulama üzerinde, dünya üzerinde fiyatsız WiFi ağlarını arayabilirsiniz.

WiFi şifresi öğrenme nasıl yapılır?

1 ay evvel eklendi

Bazen taşınabilir hotspot, herkese açık WiFi ağı yahut WiFi hotspot olarak da adlandırılırsan hotspot ne işe fayda, nasıl kullanılır? anlatmaya çalıştık. Umarız, hotspot ne demek, telefonda hotspot nedir? konusuna ait başınızdaki soru işaretleri silinmiştir.

You may also like

Leave a Comment