HongMeng işletim sistemi Android hakimiyetine ziyan verebilir

by Aybike Güzel
0 comment

ABD yasakları sonrasında teknoloji dünyasındaki varlığı tehlikeye giren Huawei, B planını devreye soktu. Firma gelecek ay kendi geliştirdiği ve epey da güvendiği HongMeng işletim sistemini tanıtmaya hazırlanıyor.

HongMeng neler sunuyor?

Henüz ortada kesin bilgiler olmasa da Huawei işvereni yeni işletim sisteminin iOS ve macOS platformlarından süratli olduğunu söz etmişti. Tahlil uzmanları da HongMeng platformuna baht veriyor.

Uzmanlara göre HongMeng platformu bilhassa Çin’de Android hakimiyetine ziyan verebilir. Bu da elbette küresel oranlarda kıymetli oynamaların olmasına sebep olacak. Hali hazırda Android işletim sistemi Çin’de kullanılıyor lakin Google arama başta olmak üzere çabucak tüm Google hizmetleri yasaklı. Bu durumda üreticiler kendi orta yüzleri yahut modifikasyonlar ile faaliyet gösteriyor. Bu bakımdan HongMeng avantajlı duruma geçiyor.

Huawei’nin bu yıl akıllı telefon satışlarının 100-150 milyon ortasında seyretmesi bekleniyor yani yeniden de yıllık satış sayıları epey yüksek. Bu sayının gelecek yıl büsbütün HongMeng işletim sistemi ile gelmesi değerli bir ekosistem oluşturacak. Yalnızca Huawei değil Oppo ve Vivo üzere Çinli firmaların da HongMeng işletim sistemine yer verebileceği düşünülüyor.

Elbette sayı manasında HongMeng platformu Android ekosistemine çok ziyan veremez lakin küresel pazarı da hesaba katarsak reklam gelirleri manasında bir düşüşe sebep olabilir.

 

You may also like

Leave a Comment