Dünyanın en süratli zırhlı aracı ile tanışın: Audi RS7 Sportback

by Aybike Güzel
0 comment

Zırhlı araç dendiğinde askeri araçlar dışında aklımıza birinci olarak büyük ve lüks sedanlar yahut SUV’ler geliyor. Azamî güvenlik için tasarlanan bu araçlar, kullanılan ağır materyaller nedeniyle yüksek suratlara ulaşamıyor. AddArmor isimli firma ise güvenliğin yanında suratı da ön planda tutmuş ve Audi RS7 Sportback’i dünyanın en süratli zırhlı aracına dönüştürmüş.

Popüler tuning firması APR tarafından elden geçirilen Audi RS7 Sportback modelinde APR Plus Stage II adı verilen bir sistem kullanılmış. Bu sistem sayesinde araçtaki 4.0 litre V8 motorun 760 beygir güç ve 1085 Nm tork üretmesi sağlanmış. Zırhlı RS7 Sportback’in 0-100 km/s hızlanmasını 2.9 saniyede tamamladığı ve azamî 325 km/s sürate ulaşabildiği de verilen bilgiler ortasında.

Zırhlı RS7 Sportback’in bu derece süratli olmasında kullanılan malzemelerin tesiri büyük. Aracın etkileyici performansına gölge düşürmek istemeyen AddArmor, balistik zırh çeliğinden %60 daha hafif olmasına karşın ondan 10 kat daha güçlü olduğu söylenen polikarbonat levha kullanmış. Aracın camları da balistik cam ve polikarbonat karışımından oluşan çok katmanlı özel camlarla değiştirilmiş. Tüm bunlar aracın tartısına yalnızca 91 kg ekleyerek .44 Magnum üzere hafif silahlara karşı B4 Düzeyi Koruma sağlamış.

Aracın kapı kolları elektrik şoku veriyor

Audi RS7 Sportback’in gövdesindeki zırh dışında aksiyon sinemalarını aratmayan özellikleri de mevcut. Göz yaşartıcı spreyler, özel bir sis perdesi sistemi ve ‘sonik silah’ bunların en dikkat çekenleri ortasında. Ayrıyeten araçta havacılıktan esinlenilen kör edici ışıklar, patlak yol alabilen lastikler (Run Flat Tyre), şok tabancası üzere elektrik şoku veren kapı kolları, mayın/patlama tespit sistemi, 360 derece gece görüş kamerası ve gaz maskeleri bulunuyor.

Zırhlı RS7 Sportback modeli 205 bin dolardan satışa sunuluyor. Bu da zırhlı aracın standart modele kıyasla 91 bin dolar daha kıymetli olduğu manasına geliyor.

Foto Galeri | 22 Görsel Görüntüle

You may also like

Leave a Comment