Güney Kore, devlet bilgisayarlarında Linux kullanacak

by Aybike Güzel
0 comment

 

Güney Kore Hükümeti, bilgisayarlarında hâlihazırda kullanmakta olduğu Windows işletim sistemini Linux ile değiştirmeye hazırlanıyor.

Açıklamaya yapan İçişleri ve Güvenlik bakanı, Linux yüklü bilgisayarların birinci kademede test edileceği ve güvenlik konusunda rastgele bir sıkıntıyla karşılaşılmazsa, işletim sisteminin hükümet bilgisayarları içinde süratle yaygınlaştırılacağını söylemiş.

Kore Hükümetinin bahsi geçen kararı, Windows yüklü bilgisayarların idamesinin maliyet faal olmamaya başlamasından dolayı aldığı söz ediliyor. Bu karara münasebet olarak ise Windows 7’ye verilen fiyatsız teknik takviyenin Ocak 2020 itibariyle sonlanacak olması gösterilmiş.

Bakanlığın paylaştığı bilgilere nazaran Linux işletim sistemine geçiş ve bu kapsamda satın alınacak bilgisayarların maliyeti yaklaşık 655 milyon dolar olacak.

Tek bir işletim sistemine bağlı kalmak istenmiyor 

Sistemin geniş çaplı entegrasyonundan evvel, sitemin özel ağa bilgisayarlarda çalışıp çalışmayacağı ve Windows üzerinde çalışmak üzere yazılmış programların ahenk sorunu çıkartıp çıkartmayacağına da bakılacağı belirtiliyor.

Bakanlığın Dijital Hizmetler Ofisi Şefi Choi Jang-hyuk kelam konusu geçişle ilgili olarak, “Bakanlık, açık kaynaklı bir işletim sistemine geçerek maliyetleri düşürmeye çalışıyor. Bu ayna vakitte tek bir işletim sistemine olan bağımlılığa son vermek için atılmış bir adım.” tabirlerini kullanmış.

You may also like

Leave a Comment