Gümrük kapılarına dijital takip sistemi geliyor: Tır kuyruğu azalacak

by Aybike Güzel
0 comment

Gümrük kapılarında tır kuyruklarını azaltacak ‘Transit Araç Takip Programı’, 28 Mayıs tarihinde hizmete girecek. Dijital takip sistemi sayesinde kontroller hem daha süratli hem de daha inançlı bir halde gerçekleştirilecek.

Türkiye, 2018 yılında ihracatın yüzde 28’ini kara yoluyla gerçekleştirdi. Ülkemizde 30 adet hudut kapısı bulunuyor.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, gümrük kapılarında tır kuyruklarını azaltacak, gümrük yönetimlerinin tırları anlık sorgulayabilecekleri Transit Araç Takip Programı’nın 28 Mayıs prestijiyle Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlükleri ile irtibatlı tüm gümrük müdürlüklerinde devreye alınacağını bildirdi.

 

Transit Araç Takip Programı sayesinde araçların evrakları, araçlar daha gümrüğe gelmeden gümrük yönetimine ulaşacak. Pekcan, programın tır kuyruklarının oluşmaması için gerekli önlemlerin alınmasında değerli bir rol oynayacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Etkin risk tahliliyle kaçakçılığa karışması beklenen araçlara daha erken müdahale edilebilecek. Öte yandan tüm tırların anlık görülebilmesi sayesinde çalışanın daha verimli kullanılabilmesi de mümkün olabilecek. Ayrıyeten izinli gönderici kapsamında kolaylaştırılmış yolda taşıma yapan taşıyıcılar için de hudut kapılarından öncelikli geçiş kolaylığı getirilmiş olacak.”

You may also like

Leave a Comment