ABD’nin Çin’e uyguladığı gümrük vergilerindeki artış, konsol fiyatlarını tetikleyebilir

by Aybike Güzel
0 comment

ABD ve Çin ortasında devam eden ticaret savaşları, hatırlanacağı üzere ABD’nin Çin’li Huawei firmasına uygulamaya başladığı yaptırımlarla tepeye çıkmıştı.

Gümrük vergilerinin karşılıklı olarak artırılması stratejisini de içeren yaptırımlar kapsamında yeni tedbirler ise ufukta gözükmeye başladı.

Bilindiği üzere ABD, içinde Çin’de üretilen Nvidia ve AMD görüntü kartlarının da bulunduğu bir dizi esere %10’luk gümrük vergisi uyguluyordu.

Yeni ulaşılan bilgilere nazaran ABD Ticaret Bakanlığı, 17 Haziran tarihinde; Çin menşeili eserlere uygulanan gümrük vergisinin %25’e çıkarılması teklifini görüşecek. Yeni teklifte, vergi artışı öngörülen en değerli kalemlerden biri ise oyun konsolları olarak göze çarpıyor.

 

Nintendo, Microsoft ve Sony’nin içinde bulunduğu firmaların sahibi olduğu konsollara ilişkin birçok kesimin Çin’de üretildiği göz önünde bulundurulduğunda, bu durumun oyuncular aleyhine gelişeceği net bir biçimde anlaşılabiliyor.

Sony ve Microsoft’un yeni kuşak konsollarına ilişkin ayrıntıların da yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladığı düşünüldüğünde, vergi artışı konusu Eğlence Yazılımları Birliğince manidar bulunmuş. Artış haberlerinin eleştirildiği açıklamada, “Video Oyunları sanayisi, Amerikan iktisadının ticaret fazlası vermesinde değerli bir etken. Gündeme getirilen gümrük vergileri, ülkenin; iktisadını, sanayilerini ve müşterilerini ziyan uğratacaktır.” sözleri kullanılmış.

Artış haberi G20 tepesi sonrasına kalabilir 

14 Haziran 2019 tarihinde sona erecek E3 2019 fuarının ardından görüşülmesi planlanan vergi artışı teklifi kabul edilirse, yeni oranların 24 Haziran’da uygulanmaya başlanabileceği bildiriliyor. Şayet bu tarihte rastgele bir uygulamaya gidilmezse; ABD lideri Trump ile Çin Halk Cumhuriyeti önderi Xi Jinping’in 28 Haziran’da Japonya’da düzenlenecek G20 tepesinde yapacağı görüşmeler, vergi artışlarının bahtını belirleyebilir.

Günümüz kuşak konsollarının fiyatlarında bir değişiklik olup olmayacağını ise teklifin yasalaşmasını müteakip daima birlikte göreceğiz. Gelişmeler için bizi takip etmeye devam edin.

You may also like

Leave a Comment