GTX ile RTX karşı karşıya : Pascal’a gelen Ray Tracing dayanağı sonrası kıyaslama

by Aybike Güzel
0 comment
 
Donanım dünyasnın son periyotta en çok tartışılan hususlarından birisi Nvidia’nın Turing GPU’su ve beraberinde getirdiği Ray Tracing özelliği. Şu anki donanımlar için ziyadesiyle ağır kalan ışın izlemeyi Nvidia Pascal GPU’ları için kullanıma sundu. RTX 2080 Ti dahi yetersiz kalırken RTX 2060’ın kelamı mü olur diye düşünebilirsiniz fakat Nvidia’nın son kararı ile Ray Tracing GTX 1060 6 GB’a kadar indi.

RTX serisi kartların duyurulmasından bu güne kadar mevzu Ray Tracing için şimdi çok erken olduğuydu. Çünkü mevcut RTX 20X0 serisinin zirve modeli dahi ışın izlemenin ağır olduğu sahnelerde oynanabilir düzeyde kare tazeleyemiyor.


Ray Tracing için erken mi? 

Diğer taraftan yeni teknolojinin getirdiği görsel geliştirme her vakit beklenileni karşılamamakla birlikte Ray Tracing performansta da kaydadeğer performans düşüşlerine neden oluyor. Hasebiyle yeni teknolojide kâfi FPS’ler şu an için yalnızca en zirve modele has görünüyor.


Turing: Tek farkı Ray Tracing mi? 
 

Pascal ile Turing ortasındaki fark denilince çoğunlukla birinci duyacağınız husus RT çekirdekleri. Buna rağmen geçtiğimiz günlerde TU116 GPU’su ile TU106 GPU’sunun yakından çekiminin incelemesi sonucu ulaşılan kimi değişik ayrıntılarda da paylaştığımız üzere aslında Nvidia mimarisel alanda hissedilir geliştirmelere gitmiş. Yeni mimaride daha büyük ve gelişmiş bir önbelleğe yer veren firma öteki taraftan kayar nokta ünitelerinin yanı sıra tam sayılı çekirdeklerde de düzgünleştirmeye gitmiş.

Sıra örneklerde

Şu ana kadarki okuduklarınız karışık gelmiş olabilir. Sıkıntıyı daha somut hale getirelim. Modeller üzerinden ilerleyeceğiz, Öncelikle RTX OFF yapıp GTX 1080  ile RTX 2060’ı kıyaslayalım. RTX 2060 %25 daha az paralel süreç ünitesi içermesine rağmen bir çok yapımda evvelki jenerasyonun zirve modelinin ensesinde.

GTX 1080  yeni kuşakta neredeyse RTX 2060 

Geride kaldığı oyunlarda ise fark kimi vakit kendini hissettirse de  birbirlerine yakın pahalar de elde ediliyor. Buradan çıkarılacak sonuç kuşaklar ortasında Nvidia’nın saf kas gücü açısından getirdiği performans artışı olarak özetlenebilir. RTX 2060 örneği hakikaten etkileyici.
 

RTX:ON GTX 1080 GTX 1660 Ti’a yaklaşıyor

 
GTX 1080’de olduğu üzere GTX 1660 Ti’ da sonradan Ray Tracing yüzü gördü. Yeniden Turing’in mimarisel gelişmişliğine örnek olarak Ray Tracing kapalı pozisyondayken GTX 1660 Ti’ın bir epey önünde olan GTX 1080’in ışın izleme aktive edildiğinde GTX 1660 Ti’a yaklaşması gösterilebilir. 
 

Ray Tracing açılınca RTX 2060-GTX 1080  kıyası

Başta belirtmiştik, ki bir çok teknoloji forumunda da RTX 2060’ın Ray Tracing için yanlış bir seçim olduğu sıkça vurgulanan bir nokta. Bunu bir kenara bırakalım, RTX 2060 ile GTX 1080 birbirlerine yakın kartlar. Münasebetiyle TU106’daki RT çekirdeklerinin gerçekten iş görüp görmediğini gözlemlemek için GTX 1080-RTX 2060 kıyaslaması hayli hoş bir tercih.

 
Son olarak aşağıda paylaşacağım görüntüde çeşitli üretimlerde göreceğiniz üzere Ray Tracing açıldığında RTX 2060 yer yer GTX 1080’in önüne geçiyor. Bilhassa gölgelendirmelerin ve yansımaların bol olduğu sahnelerde açılan fark sıradan sahnelerde ışın izlemenin kapalı pozisyonda olduğu durumdan farksız. Hatta GTX 1080, Metro Exodus bolca karakterin yer aldığı senaryolarda -ki oyun async compute’dan hayli faydalanıyor- mimarisel fark daha da belirli oluyor.
 

You may also like

Leave a Comment