Birinci kara delik görselinin transferinde internet yetersiz kaldı: Uçakla bilgi transferi yapıldı

by Aybike Güzel
0 comment
 
Hatırlayacağınız üzere birkaç gün evvel dünyanın birinci kara delik görseli oluşturuldu. Görsel hakkında tam odaklanılamadığı tartışmaları süredursun bilimsel çalışmalarla ilgili ilgi cazibeli bir ayrıntı ortaya çıktı. Messier 87 galaksisinin merkezindeki kara deliğin devasa boyuttaki evraklarının transferinde internet ağı yetersiz kalmış.

Bildiğiniz üzere elde edilen görsel için 8 adet teleskoptan elde edilen datalar kullanılmıştı. 5 petabyte’lık boyuttaki verilerin depolanması için kullanılan HDD’lerin tartısı ise yarım tonun üzerindeydi.

EHT deneyinde bazal interferometri tekniği ile toplanan radyo sinyalleri aslında uzun müddet evvel toplanmış. South Pole Telescope’da oluşturulan bilgiler Antartika’nın kış şartlarında elde edildiğinden ulaşım sorunlarından olsa gerek bilim adamları dataları işleyebilmek için yaz mevsimini beklemek zorunda kalmışlar.

 

Internet üzerinden transferden daha süratli olduğu için 2 farklı bilgi merkezine transferi uçaklarla gerçekleştirilen kayıtlar burada iki süperbilgisayar ortasında senkronize edildikten sonra sıraya konularak son sonuç elde edilmiş.

”Sürpriz olmadı” 

 

Son olarak Arizona Üniversitesi’ndeki bu süreci yürüten hesaplamalı astrofizikçi Chi-Kwan Chan Ph.D. Çok sayıda GPU’dan oluşan sistemle elde edilen imgeyi birinci gördüğünde çok da şaşırmamış. Çünkü bilim adamı M87’nin keşfi esnasında çoklu GPU’lu sistemde birtakım simülasyonlar aracılığıyla zaten gerçek imgeye yakın sonuçlar elde etmiş.

You may also like

Leave a Comment